oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Integrujmy dziecko ze światem

Dziecko bardzo szybko robi postępy w rozumieniu znaczeń słów i całkiem dobrze udaje mu się z nami porozumiewać. Jeśli wyciąga ręce, pokazuje, że chce byśmy je wzięli.

Galeria

Jednocześnie kojec i łóżeczko stanowią już zbyt znaną i zbyt ograniczoną przestrzeń, by maluch mógł w niej spędzać dłuższy czas. W tym wieku trzeba dziecku udostępnić podłogę i ubrać je odpowiednio, by mogło swobodnie poruszać się po całym mieszkaniu. Załóż dziecku skarpetki lub śpioszki z gumowaną stopą. Zamiast zakazywać dziecku ssania palca (co jak wiemy jest niekorzystne dla jego zgryzu), lepiej zająć rączki dziecka zabawką. Gdy zbyt dużo przybiera na wadze, nie karm go kisielami i kaszkami. Gdy nie śpi, niech stale przebywa na podłodze. Będzie wyrabiać aktywność fizyczną.

 

Jestem głodne
Wyrób w dziecku nawyk sygnalizowania głodu. Gdy jest zdrowe, nie zmuszaj go do jedzenia. Niech samo poprosi o kaszkę. Nie zabawiaj też dziecka przy jedzeniu.

 

Wyrzucam i podnoszę
W ósmym miesiącu swojego życia maluch szczególnie upodoba sobie wypuszczanie zabawek z ręki. Będzie bez końca wyrzucał zabawkę z łóżeczka i krzyczał by mu ją podnieść. Gdy to zrobisz, a maluch pozostanie w łóżeczku, za chwilę scena się powtórzy. Najlepiej więc pozostawić malucha na podłodze. Wtedy sam będzie podnosił upuszczony przedmiot.

 

Płaczę gdy nie ma mamy
Maluszek zaczyna zdawać sobie sprawę z faktu, że mama musi czasem wyjść z pokoju. Boi się jednak, że już nie wróci. Dlatego czuje bardzo dużą nieufność i niechęć do osób, które mają z nim zostać na chwilę. Podpowiemy więc kilka sposób, jak wyrobić w dziecku nawyk większego zaufania do niani. Bo przecież nie możesz spędzać z dzieckiem całej doby. Musisz wrócić do pracy albo wyjść po zakupy. Jeśli zdecydujesz się na chwilę nieobecności, postaraj się by osoba, która wtedy będzie się zajmowała dzieckiem, przez kilka dni przyglądała się Twoim zabawom z dzieckiem z boku. Stopniowo dziecko oswoi się z nią, zaakceptuje i polubi. Wtedy możesz wycofać się na krótko i wrócić, obserwując rozwój sytuacji, aby właściwie ocenić, czy może dojść do rozstania. Potem przez kilka dni opiekuj się dzieckiem wspólnie z nianią (babcią, ciocią, koleżanką). Okazuj tej osobie dużo sympatii, uśmiechaj się do niej. Maluszek widząc, że obdarzasz tę osobę zaufaniem, przestanie jej się bać. Gdy takie próby zakończą się sukcesem, wyjdź na krótko z domu by sprawdzić , jaka była reakcja dziecka. Bardzo istotne jest by nie okłamywać dziecka. Dziecko musi wiedzieć, że mama wychodzi ale wróci. Nie okazuj smutku, czy niepokoju. Kiedy wrócisz do domu, okaż, jak bardzo się cieszysz, że znowu jesteście razem. Raz na jakiś czas możesz kupić maluszkowi drobny upominek. Pamiętaj, by nie stało się to rytuałem.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!