oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Jadłospis dla przedszkolaka

Rodzice muszą znać jadłospis dziecka zarówno w żłobku, jak i w przedszkolu. Dodatkowo powinni interesować się, czy dziecko zjadło danego dnia przewidziane dla niego pokarmy.

Galeria

Ścisła współpraca i wzajemna kontrola żywienia jest konieczna. W przeciwnym razie mogą powstać niedobory szkodliwe dla zdrowia dziecka i jego prawidłowego rozwoju. Często zdarza się, że dziecko przychodzi do żłobka czy przedszkola według relacji rodziców bez śniadania, a faktycznie jest po śniadaniu. W efekcie - niepokój personelu o dziecko, wywieranie nacisku, żeby koniecznie jadło - wszystko to zupełnie niepotrzebne. Dziecko, które zjadło śniadanie, nie może jeść ponad swoje możliwości. Czasem rodzice błędnie oceniają wartość tego, co dziecko zjada w domu. Dzieci uczęszczające do żłobka dziennego i 9-godzinnego przedszkola otrzymują w domu zasadniczo tylko kolację (a w niektórych przypadkach pierwsze śniadanie), należy więc się zastanowić, z czego ma się składać domowa kolacja dziecka i jak należy żywić je w niedzielę. Ponieważ dzieci uczęszczając do żłobka i przedszkola nie otrzymują zazwyczaj pełnej dziennej normy mleka, jaj, owoców, a niekiedy także warzyw i mięsa, produkty te powinny wchodzić w skład kolacji dziecka.

 

Kolacje
Za odpowiednie kolacje dla dzieci należy uważać, zależnie od pory roku, na przykład takie jak kluski lane na mleku, owoce z cukrem, np. truskawki, jagody, maliny itp., jabłko lub owoce w kompocie z bardzo małą ilością syropu (dla dzieci starszych ewentualnie kromka chleba z masłem i szczypiorkiem lub pomidorem z cebulą. Dobrym pomysłem będzie też kalafior lub ziemniaki świeżo ugotowane z jajecznicą na parze. Ponieważ w żłobku lub przedszkolu dzieci nie zawsze otrzymują pełną, dzienną normę warzyw, powinny choćby od czasu do czasu jeść na kolację warzywa gotowane. W niedzielę, gdy wszyscy mamy trochę więcej czasu niż zwykle, dziecko powinno w domu jeść normalne posiłki, dostosowane do wieku, w granicach zalecanych dziennych norm żywienia. Przekarmianie dziecka w niedzielę, jak to się niestety zdarza, jest szkodliwe i może być powodem zaburzeń w trawieniu, co z kolei, nastręcza wiele trudności personelowi żłobka, a także samym rodzicom.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!