oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-03-23

Jak ćwiczyć w ciąży? część I

Od zawsze byłaś aktywna. Lubisz dobrze wyglądać, czuć się dobrze w swojej skórze. Wiosną biegasz, jeździsz rowerem. Jesienią i zimą chodzisz na aerobik i siłownię. Jesteś wysportowana i nie wyobrażasz sobie innego trybu życia. Jesteś szczęśliwa i zadowolona gdy możesz w taki sposób wyładować energię. Teraz jesteś w ciąży. Sam fakt, że już niedługo będziesz mamą bardzo Cię cieszy. Ale co będzie z Twoją aktywnością? Jak możesz dalej ćwiczyć?

Galeria

By dalej aktywnie uprawiać sport musisz pamiętać, że każdy trymestr ciąży rządzi się swoimi prawami. Oczywiście możesz dalej ćwiczyć, a nawet powinnaś. Musisz bardziej zwrócić uwagę na to jak zmienia się Twoje ciało oraz dostosować intensywność ćwiczeń. Jeżeli w czasie ciąży będziesz o siebie dbała – o swoją aktywność fizyczną to na pewno pomoże Ci to lepiej przejść przez wszystkie „typowe” dolegliwości ciążowe. Plecy będą Cię mniej bolały, nie będziesz odczuwała takich mocnych bólów głowy, lepiej będzie Ci się oddychało, krew będzie lepiej krążyła. Jedzenie będzie lepiej trawione i łatwiej Ci będzie utrzymać odpowiednią wagę. Co bardzo ważne, Twoje dziecko będzie dzięki temu zdrowsze. Gdy jednak zaobserwujesz u siebie krwawienie, dziwne skurcze, nagłe bóle i zawroty głowy to jak najszybciej zwróć się do lekarza.

 

W ciąży zalecane są lekkie ćwiczenia aerobowe, siłownia, yoga i ćwiczenia Kegla. Nie powinnaś wykonywać sportów, które wymagają nagłych zmian kierunku ruchu i szybkich skrętów. Czyli jak przed ciążą trenowałaś jazdę konną, nurkowanie, jazdę na nartach, skoki ze spadochronu czy tenis to teraz powinnaś z tego zrezygnować. Jeśli biegi i jazda na rowerze sprawiają Ci przyjemność, to nie rezygnuj z tego.

 

W okresie ciąży doskonałymi ćwiczeniami są ćwiczenia aerobowe, które stymulują prace serc, płuc i mięśni – poprawia się cyrkulacja krwi a tym samym ilość tlenu dostarczanego do Twojego organizmu. Aerobik korzystnie wpływa na sylwetką, zwiększa Twoją wytrzymałość i polepsza sen. W ciąży powinnaś szczególnie zwrócić uwagę na pływanie i ćwiczenia w wodzie, rowerek stacjonarny, nordic-walking i spacery.

 

Jeżeli przed ciążą dużo podnosiłaś ciężarów to teraz nie powinnaś z tego rezygnować. Ćwiczenia z ciężarami poprawiają postawę, zwiększają siłę i pomagają utrzymać wagę. Zwróć uwagę na to, że ciężary które będziesz podnosić nie powinny być ciężkie. Dziwnie to brzmi, ale podczas ćwiczeń z ciężarami powinnaś się skupić na ilości powtórzeń – czyli jak najwięcej – a nie na wadze ciężarka. Pamiętaj, aby nie powstrzymywać oddechu.

 

Yoga bądź Piates. Specyfiką tych ćwiczeń jest duży nacisk na regulację oddechu, technikę relaksu i utrzymanie prawidłowej postawy. Przy wyborze ćwiczeń zwróć uwagę na ćwiczenia, które nie wymagają napinania i rozciągania mięśni brzucha. W ćwiczeniach wymagających skrętów, skręcaj ramionami a nie brzuchem.

 

Przeczytaj także:

Ćwiczenia w ciąży - część II

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!