oceń Ocena:
***

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-15

Jak dbać o skórę dziecka latem?

W gorące dni szczególnie powinniśmy dbać o skórę dzieci. Przed wyjściem na słońce trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć kremem z filtrem UV. Po powrocie do domu można posmarować skórę maścią ochronną.

Galeria

W ciepłe dni nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji pupy niemowlaka. Ciało pod pieluchą jest stale lekko wilgotne i narażone na podrażnienia poprzez pocieranie skóry przez wilgotną pieluszkę. Skóra na pośladkach i wokół krocza jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie szkodliwych czynników, a tym samym na rozwój stanu zapalnego.

 

Co robić aby uniknąć odparzeń?
Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest częste przemywanie pupy i posmarowanie jej kremem natłuszczającym. Jeśli jednak zlekceważymy ten sygnał to odparzenie przejdzie w rumień. Najlepiej więc używaj pieluch dobrej jakości: chłonnych, dobrze absorbujących wilgoć, często je zmieniaj, przemywaj skórę na pupie i w okolicy krocza, pielęgnuj i nawilżaj skórę kremem zawierającym alantoinę i d-pantenol. Ważne by nie zapinać ciasno pieluchy. Zostaw trochę wolnej przestrzeni pomiędzy krawędzią pieluchy i skórą na brzuszku,pozwalaj maluchowi na chwile swobody i nie zakładaj pieluchy. Dwulatka odzwyczaj od pieluch. Najlepszym okresem jest lato. Jak pokazują badania, zbyt intensywne opalanie się w dzieciństwie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry w dorosłym życiu.

 

Czynniki wywołujące nowotwór - rak
Na całym świecie z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na raka skóry. Istotnym czynnikiem ryzyka w przypadku tego nowotworu są oparzenia słoneczne, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie, stąd konieczność ochrony przed słońcem jego najmłodszych amatorów. Skóra dzieci jest wyjątkowo wrażliwa i wymaga kompleksowych działań ochronnych, o czym często zapominają rodzice, pozwalając dzieciom spędzać długi czas na słońcu. Należy pamiętać, że skóra najmłodszych jest bardzo delikatna i jest niezwykle ważnym organem, spełniającym rolę bariery ochronnej dla organizmu. Im dłużej i w im wcześniejszym wieku skóra dzieci jest narażona na promieniowanie słoneczne, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka skóry w późniejszym wieku.

 

Promienie UV
Aby być pewnym, że słońce nie zaszkodzi dziecku, dzieci nie powinny być narażone na działanie promieni UV w godzinach największego nasłonecznienia, tj. między 11 a 16. Należy pamiętać, że dzieci do 3. roku życia nie powinny w ogóle się opalać. Wrażliwą skórę dziecka należy zawsze osłaniać lekkimi ubrankami, zakładać kapelusze i okulary przeciwsłoneczne.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm moje dzieci sie nieopalaja a i tak zawsze sa przyrumienione nawet w cieniu

  27-04-2011 20:58:31

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 latem kupiliśmy specjalne krem z filtrem 50

  21-11-2011 18:52:13

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 oczywiscie ograniczyć spacery przy ostrym słońcu

  21-11-2011 18:52:57

  zgłoś naruszenie
 • tataLUKA pierwsze lato przed Nami :)

  30-01-2012 14:32:28

  zgłoś naruszenie
 • natii3624 Trzeba będzie się zabezpieczyć w kremy w lecie :)

  27-02-2012 15:27:50

  zgłoś naruszenie
 • paulinach mieszkam w grecji juz niedlugo temperatura przekroczy 40 stopni w cieniu.. to jest dopiero problem... moj blondasek o jasnej cerze nie zw bardzo lubi kapelusz.. a nie wspomne o okularach .. naszczescie lubi smarowac sie kremem - jak narazie mam 40 !

  02-06-2012 15:00:32

  zgłoś naruszenie
 • yvonta ja też mam krem z filtrem 50 +

  08-08-2012 11:09:36

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!