oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-05-30

Jak dobrać odpowiedni biustonosz?

„W jaki sposób kupujesz stanik? Wybierasz model, przymierzasz i już idziesz do kasy? Zaczekaj, nie śpiesz się tak. Dziewięć kobiet na dziesięć nosi nie swój rozmiar! Najczęściej przez lata wciskają piersi w za małe miseczki, wybierając przy tym zbyt obszerny obwód pod biustem. Dobrze dobrana bielizna może „odchudzić” cię z miejsca nawet o cały rozmiar. Poszperaj trochę w dobrych sklepach bieliźniarskich, a znajdziesz gorsety, koszulki, bezszwowe figi albo kombinezony, które zaczynają się tuż pod piersiami i kończą w połowie ud. Ponieważ ja zawsze największy problem miałam z dużym biustem, tutaj skupię się na wyborze odpowiedniego biustonosza. Jestem w tym ekspertką.-pisze Kasia Cichopek w swoim poradniku „Sexy Mama”

Galeria

Źle dobrany stanik może prowadzić do podrażnień skóry, wad postawy, bólów głowy, karku i ramion, a nawet do deformacji kształtu piersi.

Efekty widać też gołym okiem, zwłaszcza w wąskiej bluzce: biust opada, bo nie jest podtrzymywany, piersi „wylewają się” bokiem lub górą, a cała sylwetka jest przygarbiona. Jeśli prawidłowo dobierzesz rozmiar, piersi będą właściwie podtrzymywane, poprawi ci się figura, ubrania będą lepiej leżeć, a ty sama wydasz się wyższa.


5 zalet dobrego biustonosza

1. Wyszczupla. To prawdziwa magia: dzięki dobremu stanikowi możesz wyglądać nawet o pięć kilogramów szczuplej.
2. Eksponuje biust. W biustonoszu piersi nie mogą „wisieć”. Odpowiednio dobrany rozmiar stanika sprawi, że twój biust uniesie się i w końcu przestanie leżeć na brzuchu.
3. Zapobiega deformacjom. Za małe miseczki mogą spowodować powstanie dodatkowych, nieestetycznych fałdek pod pachami a uciskająca i wbijająca się fiszbina odciśnie wałeczek pod biustem.
4. Podkreśla talię. Kiedy piersi sterczą do przodu, a nie rozjeżdżają się na boki, twoje wcięcie w pasie jest wyraźniejsze.
5. Zapewnia komfort. W obcisłym staniku nieświadomie zaczynasz się garbić. W dodatku ściskane bez litości piersi bolą nawet po zdjęciu bielizny. Odpowiednio dobrany biustonosz sprawi, że automatycznie ściągniesz łopatki i pięknie wyeksponujesz biust.

Rozmiar miseczek nie kończy się na literce D. Możesz znaleźć staniki z miseczkami w rozmiarze KK. Również to, że jesteś szczupła, wcale nie oznacza, że jesteś skazana na za luźne obwody biustonoszy. Markowe staniki produkowane są nawet w bardzo małych rozmiarach (ich obwody zaczynają się już od 60 cm pod biustem).


Jaki jest twój rozmiar?

Większość Polek odpowie: 75B. I większość nie będzie miała racji. Dlatego zanim ty odpowiesz na to pytanie, zobacz, co doradziłaby ci profesjonalna brafitterka, czyli wysoko wykwalifikowana specjalistkę od staników, pomagająca dobrać biustonosz w idealnym rozmiarze. Możesz się do niej wybrać osobiście lub przeczytać to, czego dowiedziałam się od niej ja.

Jeszcze przed wyborem rozmiaru miseczek ustal właściwy rozmiar pod biustem. Bądź przygotowana na niespodziankę, bo to będzie zapewne zupełnie inna liczba niż ta, do której byłaś przyzwyczajona. Zmierz się pod biustem, a potem odejmij jeszcze kilka centymetrów – dopiero to będzie twój rozmiar.

Jeśli na przykład centymetr krawiecki pokazuje, że pod biustem masz 76 cm, przymierz biustonosz o obwodzie 70 cm. Nie zdziw się, jeśli się okaże, że powinnaś wziąć jeszcze mniejszy. To dlatego, że pas pod miseczkami jest elastyczny i z łatwością rozciągnie się nawet o kilka czy kilkanaście centymetrów.

Podczas przymierzania zapnij stanik na ostatnią, najluźniejszą haftkę po to, aby z czasem mieć możliwość regulacji obwodu poprzez jego przepięcie na środkowe, a potem na ostatnie zapięcie.


Jeśli z tyłu stanik przesuwa się ku górze, oznacza to, że obwód pod biustem jest zbyt duży. Nic nie da zapięcie na ostatnią haftkę. Potrzebujesz czegoś o kilka lub nawet kilkanaście centymetrów węższego. Podczas poszukiwań odpowiednio ciasnego stanika, nie popadaj w przesadę. Czy wiesz, jak poznać za ciasny biustonosz? Zwróć uwagę na rozstaw ramiączek. Powinny być ułożone do siebie równolegle lub tworzyć najwyżej delikatne nachylenie w kształcie literki V. Jeśli ramiączka są zbytnio oddalone od siebie albo układają się w kształt odwróconego V, najprawdopodobniej wybrany przez ciebie stanik jest za ciasny i zbyt naciągnięty. Kiedy masz już z głowy mierzenie odwodu, zwróć uwagę na ułożenie fiszbin. Oceń, czy ich dolna część nie znajduje się zbyt nisko. Jeśli pomiędzy dolną częścią piersi, a fiszbiną pozostaje ok. centymetrowa wolna przestrzeń, spróbuj przesunąć stanik w górę. Jeśli mimo to fiszbiny przesuwają się ku dołowi, gdzie klatka piersiowa jest węższa, oznacza to, że nosisz biustonosz o zbyt ciasnym obwodzie.


Zanim wybierzesz się na stanikowe zakupy...

...naucz się na pamięć poniższych zasad.

1. Pas biustonosza musi być ściśle dopasowany, bo to on, a nie ramiączka, podtrzymuje piersi. Wybieraj stanik z obwodem co najmniej pięć centymetrów mniejszym od obwodu twojego ciała.

2. Mierząc biustonosz, zawsze zapinaj go na najluźniejszą haftkę. Dzięki temu, kiedy trochę się rozciągnie, ponownie go dopasujesz, zapinając się nieco ciaśniej.

3. Piersi w staniku powinny być uniesione i oddzielone od siebie. Miseczka powinna zakrywać całą pierś, ale nie spłaszczać jej.

4. Zwróć uwagę, aby fiszbiny przylegały do ciała oraz całkowicie okalały piersi, tworząc ich idealny obrys.

5. Złączenie pomiędzy miseczkami nie powinno odstawać od klatki piersiowej,
lecz gładko do niej przylegać.

6. Nigdy nie przerabiaj biustonosza. Zmniejszenie obwodu pod biustem może tak zdeformować pierwotny krój, że stanik nie będzie już odpowiednio
podtrzymywał piersi.

7. To, że odnalazłaś właściwy rozmiar, nie oznacza, że sprawę masz z głowy. Dobrze jest co pół roku kontrolować rozmiar piersi i obwód klatki piersiowej.

 

 

 

 

Dołącz do Klubu Sexy mamy na Facebooku www.facebook.com/KlubSexyMama

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!