oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-01

Jak nauczyć dziecko... mycia rąk?

Każde dziecko jest niepowtarzalną osobą, rozwija się we własnym tempie i to, co dziś dla niego jest trudne, już jutro może być łatwe. Nie należy naciskać na dziecko, aby wykonało ćwiczenie. Jeżeli maluch nie jest zainteresowany daną zabawą, można do niej wrócić po jakimś czasie.

Galeria

Obserwując dziecko, można zauważyć, że ma ono potrzebę bycia niezależnym. Dąży do tego ze wszystkich sił, a około drugiego roku potrzeba bycia samodzielnym zdaje się być siłą napędzającą małego człowieka, który przy każdej niemal czynności obwieszcza głośno ”ja sam!”. Dotyczy to przede wszystkim czynności samoobsługowych. Zamiast z dzieckiem walczyć i na siłę zastępować w tych czynnościach lub też pozwalać na całkowitą wolność, można dziecku towarzyszyć i z dystansu kontrolując sytuację, nauczyć tego, czego dziecko i tak nauczyć się musi.


Mycie w misce...

Mycie rąk to czynność wielokrotnie powtarzana w ciągu dnia. Utrzymanie w czystości rączek, które chwytają każdą poręcz, kamyczek i wynajdują zupełnie niewidoczne dla dorosłego śmieci, jest bardzo ważne dla zdrowia dziecka, dlatego należy to dziecku tłumaczyć, a gdy zaczyna protestować przy myciu rąk przez rodzica, zacząć naukę samodzielnego mycia. Najpierw w misce, aby dziecko mogło się skupić na samym myciu.
Do pierwszej lekcji potrzebne będą:

 • duża taca lub cerata (zabezpieczająca podłogę przed zachlapaniem),
 • plastikowa miednica,
 • mydło (zwykłe w mydelniczce lub płynne w dozowniku z pompką – takie, jakie jest w łazience),
 • dzbanek z ciepłą wodą,
 • 2 ręczniki.

Potrzebne przedmioty rodzic układa w kolejności użycia, od lewej do prawej, po swojej prawej stronie, a dziecko siada po stronie lewej (leworęczne po prawej). Najpierw pokaz: nalanie wody, zmoczenie rąk i mydła (bądź nabranie odpowiedniej ilości płynu), namydlenie rąk, spłukanie ich i wytarcie – wszystkie czynności powinny być wykonane w taki sposób, aby dziecko je widziało, powoli i wręcz przesadnie. Wodę i ręcznik należy zmienić. Kolej na samodzielną próbę dziecka.


...i w umywalce

Kiedy maluch przećwiczy mycie w taki sposób (przez pewien czas – tak długi, jak długo trwa zainteresowanie tym tematem u dziecka – powinien mieć stale dostępne akcesoria, na przykład ustawione na niskiej półce czy stoliku), czas na korzystanie z umywalki. Pod nią powinien stać stołek pozwalający na sięgnięcie do odpowiedniej wysokości (stołeczek powinien być stabilny, o podgumowanych nogach). Podobnie jak przy początkach nauki, rodzic najpierw pokazuje: zatkanie korkiem umywalki, nalanie do niej wody, umycie rąk, wyciągnięcie korka (ulubiony moment każdego dziecka) i wytarcie rąk. Na mycie pod bieżącą wodą czas przyjdzie później, na tym etapie nauki lejąca się woda tylko moczy rękawy i rozpryskuje się po łazience.


Przećwiczyć to jeszcze raz...

To jeszcze nie koniec zabaw w mycie rąk, bo gdy dziecko podrośnie, można poszukać w sieci „instrukcji mycia rąk”, wydrukować ją, zalaminować i na jakiś czas umieścić w łazience, zachęcając dziecko do mycia rąk zgodnie z nią. Warto zrobić to wtedy, gdy dziecku zdarza się zapominać o dokładnym i starannym myciu rąk.
 

 

Joanna Górnisiewicz

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • paulinach w moim przypadku bylo to bardzo latwe=)tatus codziennie wracajac z pracy wchodzc do domu pierwsze co robil to myl rece .. i mowil malemu , ze idzie zrobic plucu-plucu raczki . .maly latal za nim i tak sie nauczyl =) w wieku 16msc myl raczki sam =)

  01-06-2012 10:03:19

  zgłoś naruszenie
 • AgataSztole Amelka ma 2 latka i jak tylko ubrudzi raczki biegnie do lazienki i myje raczki tak juz jest od dluzszego czasu mysle ze mydelko w piance o zapachu truskawek bardzo umila jej ta czynnosc:D ale ona wogole jest czyscioszkiem uwielbia myc zabki kapac sie obcinac pazurki

  01-06-2012 10:04:24

  zgłoś naruszenie
 • yvonta U nas pomocny był stopień dzięki któremu mała mogła sama dostać do kranu

  13-07-2012 21:31:58

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!