oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-08-20

Jak nauczyć dziecko właściwej wymowy?

Choć szczegółowe badania nad rozwojem mowy dziecka zostały rozpoczęte stosunkowo niedawno, naukowcom udało się ustalić pewne prawidłowości zachodzące podczas przyswajania mowy. Jak zatem dziecko uczy się właściwej wymowy?

Galeria

Wbrew powszechnym twierdzeniom, nie dzieje się to bezpośrednio przez imitację dźwięku w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jak twierdzi amerykański lingwista Piers Messum, rozwój mowy i fonetyki następuje przede wszystkim poprzez identyfikowanie, a następnie kopiowanie odpowiednich dźwięków, które później będą służyły jako baza do tworzenia kolejnych słów. W tym wypadku mamy do czynienia nie z nauką wymowy słów, lecz z nauką dźwięków. Badania dowodzą, że większość słów jest przyswajana w trakcie rozmowy matki  z dzieckiem. W późniejszym czasie, dziecko już samo modyfikuje dane dźwięki i jego wypowiedź staje się co raz bardziej rozbudowana.

 

Czy w takim razie warto zwracać uwagę w jaki sposób mówimy do dziecka?
Z pewnością, choć uważajmy, aby nie popaść w skrajności. Pytanie z pewnością dotyczy mowy matczynej (ang. motherese), czyli specjalnej formy mowy o przesadnej intonacji, nadmiernym stosowaniu zdrobnień i ograniczonej liczbie słów. Choć sama nie jestem jej zwolenniczką, według badań możemy sobie pozwolić na taki sposób mówienia mniej więcej do 18 miesiąca życia dziecka. W późniejszym wieku jedynie ograniczymy jego rozwój.

 

Chociaż w naszej kulturze nie ma zapisanej ekspresyjnej mowy ciała, warto nieco przełamać się i starać się używać jak najwięcej gestów w trakcie rozmowy  z dzieckiem. Dzieci mają niezwykłą zdolność kojarzenia obrazów, słów i ruchu. Innymi słowy, mówiąc do dziecka powinniśmy oddziaływać na jak najwięcej zmysłów. Z pewnością przyspieszy to naukę dziecka bez konieczności budowania zbyt skomplikowanych zdań.  O ile nauczanie dziecka w naszym rodzimym języku przychodzi nam w miarę łatwo i często możemy się kierować intuicją, to co w przypadku nauczania dzieci języka obcego i jego prawidłowej wymowy?

 

Przede wszystkim, odłóżmy słowniki fonetyczne z powrotem na półkę. Przydadzą nam się w momencie, kiedy dzieci będą chciały jedynie poszerzać swoją wiedzę.  Poza tym, nie uczmy ich na pamięć zasad wymowy. O ile teoria sprawdza się przy tłumaczeniu zasad gramatyki, w przypadku wymowy jedynie zdezorientuje dzieci ze względu na dużą ilość wyjątków.

 

Zdecydowanie najlepsze rezultaty daje nauka rytmu języka. Timing języka angielskiego (czy jakiegokolwiek innego) znacznie różni się od polskiego dlatego tak ważna jest kwestia „osłuchania się” z językiem.  Fantastyczne rezultaty przynosi nauka piosenek. W ten sposób ćwiczymy tempo języka, odpowiedni akcent, a także szybko zapamiętujemy nowe słówka.  Dobrym ćwiczeniem jest również nauka wierszyków i rymowanek. Jeśli nie mamy kontaktu z native speakerami, warto zaopatrzyć się w bajki w wersji obcojęzycznej. Zachęcam rodziców do wspólnego oglądania. Zanim się obejrzycie, również Wasz angielski znacznie się poprawi!

 

 

 

Agata Szubstarska

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!