oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-04-21

Jak przygotować jedynaka na pojawienie się rodzeństwa

Gdy rodzice oczekuję narodzin pierwszego dziecka, przygotowują siebie do nowej roli oraz wszystko to, co ma pomóc w opiece nad noworodkiem – wyprawkę, nowy pokój oraz mnóstwo ważnych i potrzebnych akcesoriów. Przy kolejnej ciąży sytuacja wygląda już zupełnie inaczej, a szczególnego przygotowania wymaga starsze dziecko. Do tej pory uwaga rodziny skupiała się tylko na nim. Nowonarodzony maluszek może być z niecierpliwością wyczekiwanym przyjacielem, ale też potencjalnym konkurentem. To zależy od postawy rodziców i sposobu, w jaki przygotują jedynaka na pojawienie się rodzeństwa.

Galeria

Oswajamy
Kilkulatek z pewnością zauważy powiększający się brzuch jego mamy. Trzeba wtedy opowiadać malcowi, co się dzieje, ale też włączać go w oczekiwanie. Gdy tylko dziecko ma na to ochotę, może dotykać brzuszka, głaskać, całować. Pamiętajmy o obecności rozwijającej się siostry lub brata podczas zwykłych czynności, na przykład czytania bajek.

Dobrze, jeśli maluch jest angażowany w przygotowania, ma możliwość wyboru różnych akcesoriów czy imienia. Dużym przeżyciem będzie też obecność podczas badania USG. Ważne są wspomnienia dotyczące ciąży ze starszym dzieckiem. Warto jest opowiadać, oglądać zdjęcia, pokazywać pamiątki z okresu noworodkowego, jak chociażby opaskę z imieniem ze szpitala. Dla wielu szkrabów trudne do wyobrażenia jest to, że sami byli tacy mali.

Trzeba jednak uważać, żeby nie wpaść w pułapkę nadmiernego zachwytu nad maleństwem. Starsze dziecko musi wiedzieć, że upłynie sporo czasu zanim malutkie rodzeństwo będzie mogło się z nim bawić. Wspomnijmy o tym, że noworodek będzie całkowicie zależy od nas, wymagając dużo opieki. Opowiadajmy, że tak samo zajmowaliśmy się starszym dzieckiem, gdy się urodziło. To wszystko przygotuje jedynaka na to, że mama będzie musiała podzielić uwagę między pociechy.

Gdy rodzi się rodzeństwo
Pierwsze dni, a nawet tygodnie, na pewno nie będą łatwe. Mama będzie zmęczona po porodzie i sama zapragnie odpoczynku. Tymczasem noworodka trzeba bardzo często karmić i przewijać, a przecież jest jeszcze starsze dziecko. Te chwile po powrocie do domu są niezmiernie ważne. Tak naprawdę wiele uwagi trzeba bowiem poświęcić właśnie starszemu dziecku. Nie dopuśćmy, by poczuło się odtrącone, niekochane. Trzeba okazać wiele ciepła, miłości, ale też cierpliwości. Mogą pojawić się zachowania, z których starsze dziecko już wyrosło, na przykład chęć ssania smoczka czy picia z butelki.

Życie rodzinne będzie wymagało nowej organizacji. Ważny jest czas spędzany ze starszym malcem „sam na sam”, wyjścia z domu, niekoniecznie z noworodkiem.

Pamiętajmy też, że jeśli dziecko chce nam pomagać w opiece nad rodzeństwem, to powinniśmy mu to umożliwić (oczywiście, w miarę możliwości i pod nadzorem). Sprawi to, że starszak poczuje się potrzebny. Uważajmy jednak, żeby nie czynić dziecka zbyt odpowiedzialnym. Taka pomoc ma być dla niego przyjemnością, a nie obowiązkiem. Zadaniem starszego dziecka nie jest opiekowanie się młodszym. Korzystamy tylko z jego inicjatywy. Chwalmy i dziękujmy za pomoc.

Nie opowiadajmy jedynakowi jak rodzeństwo będzie jego towarzystwem do zabawy. Owszem, będzie, ale za jakiś czas. Roztaczanie wizji grzecznego brata lub siostry, chętnego do zabawy, może po narodzinach srodze rozczarować. Lepiej jest uprzedzić, że tak maleńkie dzieci dużo śpią, ale też płaczą. Dobrze jest wspólnie ze starszakiem przygotować zabawki dla niemowląt (pozytywki, grzechotki), które posłużą do pierwszego pokazywania.

W miarę możliwości trzymajmy się stałych rytuałach, tych jeszcze sprzed drugiego porodu. Jeśli zawsze wieczorem czytaliśmy jedynakowi książkę, musimy postarać się ze wszystkich sił, żeby kontynuować ten zwyczaj.

Ponadto przed wizytą znajomych dobrze jest uprzedzić, żeby pamiętano również o starszym dziecku, które również potrzebuje zainteresowania.
 

Anna Chmielewska

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!