oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-04-23

Jak przygotować się do ciąży?

„W mojej głowie zagościła myśl o potomstwie. Coraz częściej się wzruszam jak patrzę na małe dzieci. Nie do końca jestem jednak pewna czy jestem na to gotowa. W sumie szkołę już mam za sobą, praca jest w miarę dobra, jestem zatrudniona na stałe. Mój mąż też jest zadowolony z osiąganych dochodów. Mieszkanie mamy swoje, urządzone w miarę naszych potrzeb. Nie żałuję na siebie pieniędzy, a mogę jeszcze zaoszczędzić. Czyli jest ogólnie dobrze.”

Galeria

- Takich wypowiedzi jest wiele. Chęć posiadania potomstwa pojawia się w naszym umyśle jak już dojdziemy do pewnego etapu życia. Chcemy świadomie podjąć decyzję o poczęciu. Najpierw jednak pytamy o przygotowanie. Jak odpowiedzialnie się przygotować do tak ważnego etapu życia, jakim jest rodzicielstwo? W powyższej wypowiedzi zauważamy element finansów – bardzo ważny dla odpowiedzialnego rodzica, który chce zapewnić swojemu dziecku wszystko co najlepsze.


„Zawsze chciałam zrobić karierę, coś osiągnąć w życiu, zrobić coś dla świata. Niby próżne myślenie, ale gdzieś we mnie siedzi. W czasie studiów poznałam tego jedynego, później ślub i wspólne mieszkanie. Jestem szczęśliwa, szkołę prawie skończyłam, mam pracę i jestem z niej zadowolona. Mogę się rozwijać i zaspakajać swoje ambicje. Od jakiegoś czasu, gdy patrzę na koleżanki z wózkami jakoś tak robi mi się dziwnie ciepło na sercu. Może dojrzałam do tej decyzji?”


- Pewnie tak, widocznie mała lampka w twojej głowie się zaświeciła dając Ci znak, że „już czas”! Pierwsze co należy zrobić, to zastanowić się nad stylem dotychczasowego życia. Jakie środki antykoncepcyjne dotąd stosowałaś? Jak długo je brałaś? Może miałaś jakieś inne problemy kobiece? Wizyta u ginekologa pozwoli Ci dowiedzieć się jak będzie wyglądało planowanie zajścia w ciążę, bo może to trochę potrwać. Wszystko zależy od Twojego stylu życia i zdrowia organizmu. Lekarz skieruje Cię na odpowiednie badania lub/i zaleci szczepionki. Warto porozmawiać z nim na temat witamin i mikroelementów które powinnaś przyjmować. Jest to bardzo ważne, szczególnie w czasie starania się o dziecko. Pamiętaj tylko, że nie powinnaś przyjmować żadnych środków bez konsultacji z lekarzem.


„Nigdy nie miałam problemu z wagą, zawsze byłam szczupła. Ogrom brzucha ciężarnych kobiet mnie przeraża, jednak chęć posiadania dzidziusia jest większa.”


- Jeżeli chciałabyś mieć dziecko to Twoja obecna waga ma też znaczenie. Niedowaga u kobiet jest niewskazana. Wiąże się ona z urodzeniem dziecka z niską wagą i może wpływać negatywnie na dalszy jego rozwój. Powoduje także częstsze występowanie schorzeń, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroba wieńcowa. Pamiętaj również o odpowiedniej diecie. Jest ona ważna od momentu, w którym zdecydujesz się na dziecko. Powinnaś dbać o to co jesz przez cały okres starania się o dziecko, aż do momentu jego urodzenia. Zdecydowanie należy pożegnać się z używkami. Czyli koniec z paleniem i to jeszcze na 3 miesiące przed poczęciem. Powinnaś zrezygnować z alkoholu oraz zmniejszyć ilość wypijanej kawy do minimum.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!