oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2013-02-15

Jak przygotować się do ciąży?

Nie wszystkim kobietom udaje się zaplanować ciążę z wyprzedzeniem. Pomimo tego jest wiele kobiet u których ciąża przebiega zupełnie zdrowo bez specjalnych przygotowań. Jeśli jednak podjęłaś wraz z partnerem decyzję o wspólnym dziecku to warto zastanowić się nad dotychczasowym stylem życia.

Galeria

Przygotowania powinnaś zacząć co najmniej trzy miesiące wcześniej, zanim zaczniecie się starać o dziecko. Przygotowania w głównej mierze dotyczą Ciebie, ale zwróć również uwagę na styl życia Twojego partnera.

 

Jednym z najważniejszych aspektów jest prawidłowe odżywianie się. W pierwszych tygodniach ciąży są kluczowe dla rozwoju Twojego dziecka. Na tym etapie nawet nie zorientujesz się, że jesteś w ciąży. Dziecko będzie pobierało składniki pokarmowe z Twojego organizmu. Niektóre składniki będą Ci potrzebne w dużych ilościach. Na pewno słyszałaś o kwasie foliowym. Powinnaś zacząć go przyjmować co najmniej trzy miesiące przed w dawce 0,4 mg dziennie. Kwas foliowy zmniejszy ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej (np.: rozszczep kręgosłupa) u Twojego dziecka nawet o 50-70 procent.

 

Aby mieć pewność, że twojemu organizmowi nie zabraknie wszystkich potrzebnych witamin i minerałów powinnaś jeść zdrowe i pełnowartościowe produkty. Możesz uzupełnić swoją dietę o preparat witaminowy, przeznaczony specjalnie dla kobiet w ciąży.

 

Papierosy i nikotyna mogą znacznie obniżyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Negatywny wpływ na płodność ma również alkohol. Ogranicz te produkty do minimum jeszcze na trzy miesiące przez planowaną ciążą.

 

Jeśli starasz się o dziecko, powinnaś mieścić się w odpowiednim przedziale wagowym. Możesz go zmierzyć za pomocą wskaźnika BMI. Nadwaga lub niedowaga mogą niekorzystnie wpływać na płodność. Drakońska dieta i nadmierna ćwiczenia fizyczne mogą zahamować owulację i zmniejszyć Twoje szanse na poczęcie dziecka. Powinnaś jeść posiłki odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe. Unikaj tłustych mięs i słodkich przekąsek, ponieważ nie pomogą Ci one zgromadzić odpowiednich składników odżywczych niezbędnych do zdrowego funkcjonowania Twojego organizmu i prawidłowego przebiegu ciąży.

 

Jeśli cierpisz na konkretnie problemy zdrowotne lub choroby, które według Ciebie mogły by zagrozić ciąży to porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem. Skieruje Cię on na odpowiednie badania i wyjaśni jakie kroki musisz podjąć by zacząć starać się o dziecko.

 

 

 

 

Opracowane na podstawie „Twoja ciąża, tydzień po tygodniu”
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!