oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-08-03

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Istnieje wiele sposobów porozumiewania się z dzieckiem już od pierwszych miesięcy jego życia. Oto kilka z nich, które możesz wypróbować.

Galeria

Komentuj. Opowiadaj dziecku i mów o tym co robisz w jego obecności. Gdy ubierasz malucha mów „teraz zakładamy pieluchę.. teraz koszulkę przez główkę.. a teraz śpioszki”. Kiedy jesteś w kuchni, opisuj jak myjesz naczynia i jak przyprawiasz zupę. Podczas kąpieli mów do dziecka o działaniu mydła, s szamponie. Może Ci się to wydawać bez sensu, bo maluch prawdopodobnie Cie nie zrozumie. Takie omawianie czynności to dobre ćwiczenie mówienia do dziecka, a dla malucha to okazja do słuchania Twojego głosu, nauki słów a z czasem i rozumienia ich znaczenia.

 

Zadawaj wiele pytań. Wyobraź sobie że jesteś dociekliwa reporterką, a dziecko interesującym obiektem do odpytania. Zapytasz „co dziś jemy na obiad?” a po chwili sama odpowiesz na pytania „brokuły – świetny pomysł!” Kiedyś się zdziwisz jak Twój maluch sam odpowie Ci na pytanie.

 

Daj dziecku szansę. Z przeprowadzonych badań wynika, że rodzice, którzy rozmawiają z dziećmi, a nie tylko do nich mówią , ich pociechy znacznie szybciej uczą się słów i ich wypowiadania. Pozwól malcowi wtrącić się do rozmowy. Będzie gruchał i gaworzył odpowiadając na Twoje pytanie.

 

Omijaj zaimki. Dziecku trudno jest zrozumieć, że „ja, mnie, ty”, może odnosić się do mamusi, tatusia czy babci. Lepiej jak będziesz mówić o sobie „mama”, a do dziecka mówiła po imieniu np.: „a teraz zmienimy Kasi pieluszkę”.

 

Mówić dziecinnie czy nie? Jeśli mówisz do dziecka zdrobnieniami (misio, pysio) i przychodzi Ci to w sposób naturalny to nie ma co się od tego powstrzymywać. Eksperci od dziecinnej mowy zwracają jednak uwagę, że należy czasami powiedzieć coś do dziecka w języku dorosłych, gdyż w przeciwnym razie maluch będzie rósł w przekonaniu, że tak należy się wyrażać.

 

Naśladowanie. Niemowlęcia uwielbiają jak się je naśladuje, więc jeśli dziecko grucha, odpowiedz tym samym. Takie przedrzeźnianie bardzo szybko przerodzi się w zabawę.

 

 

 

 

Agata Pawlicka

Opracowane na podstawie „Pierwszy rok życia dziecka”
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • Karomacha Pierwszą formą komunikacji dziecka z rodzicem jest odpowiadanie na płacz niemowlaka. Maleństwo przez płacz wyraża swoje potrzeby - głód, senność, rozdrażnienie, znudzenie, stres. Reagowanie na konkretny rodzaj płaczu w odpowiedni sposób daje niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa. Niemowlę "mówiąc" opiekunom co chce, oczekuje odpowiedzi. Jeżeli rodzice źle reagują, lub w ogóle nie reagują, zostawiając dziecko aby się wypłakało, wtedy nie buduje się zaufania i zrozumienia między dzieckiem a rodzicem. Jeżeli nie wiesz dlaczego Twoje maleństwo płacze i jak ukoić płacz swojego maleństwa zapraszam dlaczegoplacze.wordpress.com

    12-08-2012 14:27:59

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!