oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-05-07

Jak uchronić dziecko przed ukąszeniem kleszcza?

Wiosna i lato to czas, w którym dzieci większość swojego czasu spędzają na świeżym powietrzu, bardzo często w parkach i lasach. W tych właśnie miejscach są gównie narażone na ukłucie kleszcza. W ciągu ostatnich lat wzrosła ilość zachorowań na KZM – kleszczowe zapalenie mózgu a borelioza stała się najczęstszą chorobą zakaźną w Polsce. A wszystko to dzięki małemu roztoczu – kleszczowi!

Galeria

Skóra dzieci jest idealnym środowiskiem dla rozwoju kleszcza. Wynika to z kilku rzeczy. Skóra Malucha jest dużo cieńsza, co ułatwia kleszczowi ukąszenie. Dzieci się więcej ruszają, więcej się pocą a temperatura ich ciała jest większa. Ubiór dzieci jest przeważnie kolorowy i jaskrawy.
 

Zapobiegać, a nie leczyć
W większości przypadków ukłucie przez kleszcza nawet nie jest wyczuwalne. Jest to możliwe dzięki substancjom znieczulającym, które znajdują się w ślinie kleszcza. Miejscami, które są najbardziej narażone na ukłucie to okolice głowy, zgięcia stawów, ręce i stopy.


Aby uchronić dziecko od ukąszenia dobrze by było unikać spacerów po łąkach i między wysokimi trawami szczególnie w czasie zachodu słońca i po zmroku. Dobrze osłonięte ciało dziecka zapewni mu dobrą ochroną. Do lasu i na spacery po łące należało by ubierać dziecko w raczej stonowane kolory. Można zaopatrzyć się również w preparaty odstraszające kleszcze, a po przybyciu do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało i ciało dziecka.


Gdzie można znaleźć kleszcza?
W Polsce występuje około 21 gatunków kleszczy. Można je znaleźć na nisko rosnących roślinach, krzewach, trawach i ziołach. Najchętniej gromadzą się w strefach przejściowych pomiędzy lasem a polami. Sprzyja im umiarkowana i wysoka wilgotność powietrza. Nie lubią suchych, sosnowych lasów bez podszytu.
 

Choroby wywołana ukąszeniem kleszcza
Kleszczowe zapalenie mózgu. Po ukąszeniu kleszcza, w pierwszym stadium choroby , 7 do 14 dni od ukłucia mogą występować objawy takie jak w przypadku grypy. Druga faza jest znacznie poważniejsza. Po kilku dniach lepszego samopoczucia pojawiają się nudności, bóle głowy, gorączka a nawet utrata przytomności. Wówczas zachodzą zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym. W ciężkich przypadkach występują nawet następstwa pochorobowe, np.: zanik mięśni lub niedowład.

Borelioza to przewlekła choroba powstająca poprzez bakterie przenoszone przez kleszcze. Pierwszym etapem choroby jest pojawienie się tzw. „rumieńca wędrującego” w miejscu ukłucia. W ciągu następnych dni zarumienienie poszerza się obwodowo. W następnej fazie zaczerwienienie skóry się nasila. Może pojawić się ostre zapalenie narządów, serca i obwodowego układu nerwowego. Nierozpoznana borelioza jest bardzo groźna. Chorującym kobietom w ciąży może grozić uszkodzenie płodu, a nawet poronienie.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • KasiaS29 kleszcza można wszędzie złapać, ściągałam takie z mojego psa przed domem na skoszonej trawie, więc myślę że nie da się przed nimi ustrzec, trzeba dziecko obserwować

    11-08-2012 17:09:07

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!