oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2013-07-18

Jak wybrać najlepszą pozycję do karmienia?

Widok wpatrzonych w ciebie oczu nowonarodzonego dziecka rozczula i wzrusza. Maluchy prawie zawsze podczas ssania piersi są spokojne i nie odrywają wzroku od matki.

Galeria

Zdarza się jednak, że te cudowne chwile przerywa zniecierpliwienie matki, która nie może zbyt długo utrzymać odpowiedniej pozycji do karmienia. Do tego dochodzą poranione brodawki i niekończące się pragnienie picia. Bolące plecy i kark szybko dają się we znaki, dlatego bardzo ważne jest, by wybrać wygodną pozycję do karmienia i zawsze mieć pod ręką coś do picia. Zatem jak karmić piersią i jaką pozycję wybrać, by wspólny czas był przyjemny zarówno dla dziecka, jak i dla matki? Możliwości jest wystarczająco dużo, by usatysfakcjonować każdą mamę.

 

Wybór odpowiedniej pozycji:


1. NA LEŻĄCO. Pozycję tę bardzo często wybierają mamy zaraz po porodzie, kiedy nie mają jeszcze siły długo siedzieć. W takim układzie matka i dziecko leżą na boku i zwróceni są twarzą do siebie. Ważne jest, byś nie podpierała się na łokciu, ponieważ szybko odczujesz niewygodę z powodu drętwiejącej ręki. Najlepiej, jeśli położysz głowę na poduszki. Karmiąc w takiej pozycji musisz zadbać o to, by główka dziecka była wyżej niż pupa. Plusem takiego ułożenia jest nieobciążanie kręgosłupa oraz posiadanie jednej wolnej ręki, którą możesz przytrzymywać pierś tak, by nie zatykała dziecku noska. Możesz też karmić leżąc na wznak i wtedy maluch ssie leżąc na twoim brzuchu.


2. NA SIEDZĄCO. Karmienie w pozycji siedzącej daje dużą swobodę w manewrowaniu dzieckiem i piersią. Podczas takiego sposobu karmienia egzamin zdaje specjalna poduszka – rogal, która pomaga utrzymać dziecko na odpowiedniej wysokości. Istnieje kilka możliwości karmienia na siedząco. Możesz zwyczajnie trzymać dziecko wzdłuż własnego brzucha. Maluch powinien znaleźć się na wysokości klatki piersiowej, tak by dziecko przystawiać do piersi, nie zaś pierś do dziecka. Drugą opcją jest karmienie spod pachy. Wówczas dziecko ma nóżki za mamą, która jedynie przytrzymuje główkę malucha. Pozycja ta jest lubiana przez mamy po cesarskim cięciu, ponieważ nie powoduje urażania brzucha. Układ spod pachy bardzo często wybierają także mamy bliźniaków.


Jak odpowiednio podać pierś?

Najczęstszym błędem jest zbyt płytkie chwytanie piersi przez malucha, który w takiej sytuacji bardzo boleśnie rani brodawki. Podając dziecku pierś zaczekaj, aż szeroko otworzy buzię. Następnie włóż brodawkę wraz z otoczką do buzi malucha. Jeżeli pierś jest chwycona prawidłowo, nie słychać żadnych świstów ani pomlaskiwania. Policzki dziecka nie mogą być zapadnięte, zaś nos zatkany. Maluch powinien swobodnie oddychać, zwłaszcza, że ssanie piersi to dla dziecka duży wysiłek. Pamiętaj też, by karmienie piersią było aktywne, tj. aby dziecko nie spało, trzymając w buzi pierś. Jeżeli maluch przestaje ssać, lepiej odstawić go od piersi. W przeciwnym razie dziecko nauczy się zasypiać wyłącznie przy niej.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!