oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-11-21

Jak wybrać prezent dla dziecka?

Grudzień jest miesiącem mobilizacji rodzicielskich pomysłów i kieszeni… Zakup prezentu dla malucha jest nie lada problemem, gdy nie wiemy co kupić (tudzież dziecko nie napisało listu do św. Mikołaja), a chcielibyśmy ofiarować coś wyjątkowego.

Galeria

Czym się kierować, żeby szkrab cieszył się z prezentu i korzystał z niego przez dłuższy czas? Głównym kryterium wyboru, pomijając kwestie finansowe, powinien być wiek dziecka. Wielu dorosłych kieruje się atrakcyjnością prezentów lub niespełnionych marzeń z dzieciństwa. Trzeba jednak spojrzeć na to realnie. Jeśli tata marzył jako urwis o kolejce z napędem, nie oznacza to, że niespełna roczny maluch będzie się nią bawił. Podczas zakupu warto jest przyjrzeć się oznaczeniom wiekowym na zabawce lub zapytać sprzedawcę. Co można kupić niemowlakowi, a co dwulatkowi czy trzylatkowi? Oto kilka propozycji.

 

Roczne dziecko
Mamy ten komfort, że maluchy w tym wieku nie są wymagające w kwestii prezentów. Są na etapie fascynacji światem i wszystko jest interesujące, ale też na krótki czas. Roczniak powinien ucieszyć się z wszelkich zabawek tak zwanych edukacyjnych. Przyczyniają się one do zdobywania nowych umiejętności i sprawności. Półki sklepowe aż uginają się od tego typu zabawek. Nie oznacza to jednak, żeby kupować pierwszą z brzegu rzecz. Zabawka musi być bezpieczna, czyli posiadać certyfikaty jakości oraz atesty. Sprawdźmy czy przedmiot nie jest wyposażony w małe elementy łatwe do połknięcia. Funkcje zabawki nie powinny za bardzo przekraczać umiejętności malucha (łatwo wtedy o frustrację i zniechęcenie), ale też nie może nie wnosić nic nowego. W przypadku zabawki dźwiękowej, zwróćmy uwagę na jej głośność. Niektóre zabawki są niestety bardzo głośne, bez możliwości wyciszenia, a nawet wyłączenia w trakcie grania!
Dobrym prezentem dla rocznego dziecka są również książeczki, zwłaszcza kolorowe, z dużą ilością obrazków (szczególnie przedstawiających zwierzęta). Warto jest obejrzeć książkę pod względem wytrzymałości okładki i kartek, które nieraz będą wystawiane na ciężką próbę…
Rocznemu maluchowi powinny się również spodobać płyty CD z piosenkami dziecięcymi, wieże do układania z plastikowych lub pluszowych kółek, wszelkiego rodzaju maskotki, czasami lalki (choć spora grupa dziewczynek zaczyna się nimi interesować dopiero w późniejszym wieku), samochody oraz różnorodne klocki. Dobrym pomysłem są też pacynki zakładane na rękę lub mniejsze – na palce. Dzieci zwykle są zainteresowane odgrywanymi scenkami. Dla maluchów coraz lepiej chodzących można zakupić zabawki do ciągnięcia na sznurku. Kilkunastomiesięczne dziecko będzie również z dużą chęcią stało przy specjalnych pulpitach muzycznych. Takie szkraby uwielbiają ponadto być bujane w huśtawkach.

 

Dwulatek
Większość brzdąców w tym wieku lubi otaczać się dźwiękami. Nadal wartościowym prezentem będą płyty CD z piosenkami dla dzieci, ale też zabawki wydobywające dźwięki – pianinka, grające laptopy, a szczególnie instrumenty muzyczne, np. tamburyno, bębenek czy grzechotki. Drugi rok życia wiąże się z pogłębianiem zainteresowań samochodami lub lalkami, także wózkami dla nich. Niekiedy można taki wózek kupić już w okolicach 1,5 roku życia.
Z dwulatkami można spokojnie podejmować różnego rodzaju prace plastyczne – sięgnijmy więc po farby do malowania palcami, ciastolinę, plastelinę lub kredki. Te ostatnie powinny być grube lub w specjalnych kulach, które ułatwiają utrzymywanie mimo niewprawnych rączek maluszka.
Nadal dobrym prezentem będą klocki. Można spróbować z klockami w kształcie sześcianów, gdzie na każdym boku znajduje się fragment jakiegoś obrazka. Wszystkie trzeba tak ułożyć, żeby otrzymać rysunek.
U dzieci dwuletnich, a nawet wcześniej, możemy zauważyć zaciekawienie pewnym motywem, na przykład z ulubionej bajki (Kubuś Puchatek oraz inne). Szkraba powinny więc zainteresować przedmioty z tym motywem (maty do zabawy, dywaniki, szlafroki, naklejki piankowe na ściany, itd.). Warto też pomyśleć o zakupie książeczek, prostych puzzli, dziecięcych kręgli, piłek, a z droższych prezentów – o „dorosłych sprzętach” w wersji dla dzieci, a więc na przykład suszarce, warsztacie samochodowym lub pralce.

 

Trzylatek
Dobrze jest podążać za zainteresowaniami szkraba, zwykle związanymi z motywami z jakiejś bajki. Trzy lata jest dobrym czasem na kolejki elektryczne, wyposażenie dla lalek czy dziecięcą zabudowę kuchenną. To dalsza fascynacja sprzętami domowego użytku.
Świetnym pomysłem będą gry planszowe, puzzle czy tzw. zestawy kreatywne (ciastolina, glina do robienia odcisków, figurki do malowania czy zestawy do tworzenia biżuterii). Trzylatek może też jak najbardziej uczyć się jazdy na rowerku.

Prezenty dla starszych dzieci powinny uwzględniać ich zainteresowania, ale też można spróbować czegoś nowego. Ze starszakami warto jest spróbować ułożyć list do św. Mikołaja.

Prezent dobrze jest przygotować odpowiednio wcześnie. Unikniemy wtedy bieganiny przedświątecznej, na którą i tak zazwyczaj brakuje czasu, siły i ochoty, a która może skutkować zakupem „bubla”.

 

Anna Chmielewska - pedagog


 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • megi8963 Choć moje dziecko jest małe kupujemy już prezenty żeby miało na potem, pieniądze zainwestowa, zabawka schowana a za jakiś czas będzie miała się czym bawić a my nie będziemy mysleć skąd wziąść fundusze na zabawkę.

  26-11-2011 14:41:15

  zgłoś naruszenie
 • dorotabm kurcze dobry pomysł megi8963 ;D

  05-12-2011 11:37:00

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Potwierdzam gry planszowe albo puzzle z ulubionym bohaterem swietny pomysł na prezent dla trzylatka

  30-03-2012 19:54:02

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!