oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-07-05

Jak zaplanować wakacje z Maluchem?

Wyjazd z maluchem na wakacje należy rozpocząć od rozsądnego wyboru miejsca, gdzie zamierzamy spędzić urlop.

Galeria

Czyli najpierw dokładny wywiad:
- czy miejsce do którego planujemy się udać jest bezpieczne (ogrodzona posesja, zamykana furtka, plac zabaw, wyposażenie pokoju w łóżeczka turystyczne - w wielu miejscach jest to standard);

- stwórz listę rzeczy, które musisz zabrać a pakowanie zaplanuj najpóźniej na dzień przed wyjazdem.

- zachowaj zdrowy rozsądek i pamiętaj, że dzieci brudzą ubranka a Ty nie jesteś w stanie zabrać całej szafy. Zabierz konieczną ilość rzeczy i nastaw się na drobne przepierki,

- nie zabieraj dużej ilości pieluch. Nawet za granicą można je kupić bez problemu,

- wózek czy chusta to decyzja uzależniona od tego gdzie zamierzacie spędzić urlop. Czy w górach, czy na piaszczystych plażach czy w miejscowościach turystycznych. Warto jednak zabrać jedno i drugie, bo nawet jak w dzień będziecie spacerować po górskich szlakach to wózek może przydać się na popołudniowe czy wieczorne spacery.

- przygotuj apteczkę (zaopatrz się np. w smektę i kleik marchwiowo-ryżowy co przyda się w razie biegunek, leki obniżające gorączkę, pantenol i żel na ukąszenia komarów). Dobrze jest przed wyjazdem, zwłaszcza za granicę wybrać się na wizytę do Waszego pediatry.

- pamiętajcie o kramach z filtrem. Skóra dziecka jest bardzo narażona na poparzenia, ale nie oznacza to, że macie całkowicie unikać słońca. Obecnie na rynku jest bardzo dużo dobrej jakości kremów z wysokim filtrem, które nie tylko chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych ale także odpowiednio ją nawilżają. Do listy rzeczy koniecznie dodajcie jeszcze okulary przeciwsłoneczne i okrycie głowy. Tak zabezpieczeni na pewno będziecie się bezpiecznie opalać i cieszyć słońcem.

- zaopatrz się przed wyjazdem w specjalistyczne wyżywienie jeśli masz malucha na diecie.

 

Jeśli wybieracie się nad morze na pewno przyda się mały basenik – zwłaszcza dla całkiem maluszków oraz parasol i parawan. A co z dokumentami? Na pewno wybierając się z dzieckiem trzeba zabrać książeczkę zdrowia, dokument ubezpieczenia (np. odcinek RUM). Jeśli konieczna będzie wizyta u lekarza na pewno trzeba mieć przy sobie nr. PESEL dziecka. Jeśli natomiast zamierzacie spędzić urlop za granicą przydatne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Trzeba też zabrać paszport a niekiedy w wyjazdach za granicę ważne jest mieć posiadanie przy sobie aktu urodzenia dziecka.

 

A jak przygotować się do jazdy samochodem?
- oczywiście musimy zapatrzeć się w fotelik,
- zaplanujcie podróż rano, dziecko lepiej ją zniesie, jest szansa, że zaśnie,
- klimatyzacji używajcie z rozsądkiem. Zalecane jest by temperatura w samochodzie nie była niższa od temperatury na zewnątrz o pięć stopni,
- zabierzcie odpowiednią ilość zabawek, książeczek. Dla starszych maluchów dobrym rozwiązaniem jest DVD samochodowe lub „bajki grajki”, które możecie puszczać do słuchania.

O ile w samochodzie, przy upałach warto skorzystać z klimatyzacji o tyle w hotelu lepiej z tego zrezygnować i po prostu otwierać okna. Klimatyzacja zwiększa (co prawda nieznacznie) ciśnienie krwi, co może powodować stan podenerwowania u dziecka. Ważna jest też higiena – w samochodzie możemy sami dbać o jakość i stan naszej klimatyzacji, natomiast urządzenia w pokojach hotelowych mogą mieć grzyby i bakterie, co narazi Wasze dziecko na choroby ukł. oddechowego.

 

I na koniec ostatnia rada. Spacerujcie jak najwięcej, niech wasze dziecko korzysta ze świeżego powietrza, ale pamiętajcie aby wakacyjne atrakcje nie zmieniły zupełnie dotychczasowego planu dnia dziecka.

 

 

 

 

Joanna Andrzejewska
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • KasiaS29 polecam wyjazdy z maluszkami, z naszą Julcią byliśmy jak miała nie całe 7 miesięcy nad morzem, bardzo dobrze wspominam te wczasy

    11-08-2012 17:07:56

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!