oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2011-10-11

Jak zatrzymać laktację?

Pobudzenie produkcji mleka niektórym kobietom wydaje się niezwykłym wyczynem, ale zatrzymanie laktacji to też nie lada wysiłek.

Galeria

Pojawiają się tu dwa poważne problemy. Po pierwsze trzeba przekonać malucha do zmiany nawyków żywieniowych. Po drugie przekonać organizm do zaprzestania produkcji mleka.

 

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Powoli zmniejszaj częstotliwość karmień piersią. Zamiast tego podawaj maluszkowi specjalnie dla niego przygotowane posiłki takie jak kaszki, obiadki czy deserki. Dzieci bardzo chętnie próbują nowych smaków, kolorów i konsystencji pokarmów. Na pewno zaciekawi je możliwość trzymania w rączce biszkopta lub wafelka, czy mieszanie łyżką w zupce z warzywami. W ten sposób zmieniając jakość i ilość pokarmów twoje dziecko nawet nie zauważy, że rzadziej je z piersi.

 

Zatrzymanie laktacji
Jednak odstawienie dziecka od piersi to jedno, a zahamowanie laktacji, to już zupełnie, co innego. O ile dziecku można zaproponować zamienniki pokarmu, o tyle organizm matki na zamienniki raczej liczyć nie może. Najważniejsze jest, aby powoli zmniejszać ilość wykorzystywanego mleka, przez zmniejszanie liczby karmień. Jeśli zdarzy się, że dojdzie do przepełnienia piersi, odciągnij nieco pokarmu. Nie opróżniaj ich jednak do końca. Jeśli pojawią się zgrubienia rozmasuj je. Możesz zastosować również zimne okłady z rozgniecionych liści kapusty. Doskonałym naturalnym sposobem na zmniejszenie laktacji jest picie naparu z szałwii - nawet do trzech szklanek dziennie. Stanowczo odpuść sobie bandażowanie klatki piersiowej. Ten babciny sposób zamiast zmniejszyć laktację może doprowadzić do stanu zapalnego.

Niekiedy zdarza się konieczność nagłego wstrzymania laktacji, w takim wypadku musisz zgłosić się do lekarza. Otrzymasz tam receptę na specjalistyczne środki farmakologiczne zatrzymujące produkcję mleka. W każdym jednak wypadku musisz pamiętać, że zahamowanie laktacji to proces trwający niekiedy nawet kilka miesięcy.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • Marta Heh, większość walczy o to, aby pobudzić laktację, ale faktycznie zastanawiałam się już nad tym, jak będzie wyglądało odstawienie dziecka od piersi. Słyszałam już o szałwii, która hamuje laktację, oprócz tego są tabletki takie jak np. Bromergon, ale ten działa dość szybko i z tego co się orientuję, jest zalecany w przypadku gdy zatrzymanie laktacji jest konieczne dosłownie z dnia na dzień.

  13-10-2011 10:48:24

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 niestety nie udało się

  23-11-2011 22:02:43

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 :( szkoda

  23-11-2011 22:02:59

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!