oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Jaki mały piesek?! Mogę go potrzymać?

Malec doskonale potrafi klasyfikować otaczające go przedmioty: wie, że lalka, miś i traktorek należą do kategorii zabawek, zaś wróbel, pies i krowa – do ulubionej kategorii: zwierząt.

Galeria

Podczas spaceru Twój brzdąc widząc gołębia, woła z radością, biegnie z radością za umykającym co sił w nogach kotem i wyrywa się, aby głaskać każdego napotkanego po drodze psa. Zwierzęta są dla niego źródłem nieustającej radości, jednak pozostawienie dziecka sam na sam z domowym pupilem może grozić śmiercią tego ostatniego.

 

Dziecko a zwierzęta
Dwuletnie dziecko nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że zbyt czule tulony do brzuszka chomik może wyzionąć ducha. Warto pamiętać o tym, przestrzegając malca i podając sposób rozwiązania problemu, np.: ,,Potrzymaj kotka/pieska przez chwilę na rączkach, ale nie przytulaj go zbyt mocno, bo będzie mu niewygodnie ˮ. Dziecko szybko zapamięta Twoje rady i po kilku razach sam pouczy Cię, w jaki sposób należy postępować ze zwierzętami. Pamięć Twojego brzdąca jest na tyle rozwinięta, że pamięta nie tylko swoje imię, ale też imiona rodziców i dziadków, a nawet przyjaciół z piaskownicy lub ze żłobka!

 

Rozwój manualny
Twoje dziecko może trzymać w rączkach małe przedmioty i bawić się nimi w proste zabawy. Potrafi też ułożyć wieżę z kilku klocków, rozebrać ją i znowu złożyć. Czasami jest tak zaabsorbowany układaniem klocków, że może być zły, gdy mu zaczniesz przerywać. Gdy więc chcesz podać kolację, powiedz że dziecko może bawić się klockami jeszcze pięć minut ale potem nadchodzi czas kolacji. Takie zachowanie lepiej przygotuje go do zakończenia zabawy. Lepiej kilka razy podkreślić, że zabawa kończy się w określonym momencie.

 

Samodzielne ubieranie się
Jeśli poprosisz malca by stanął na jednej nodze, bez problemu to zrobi. Może tak stać przynajmniej przez sekundę. Będzie też potrafił przejść kilka kroków po wyznaczonej przez Ciebie prostej linii. Do tych umiejętności dochodzą coraz lepsze możliwości operowania paluszkami: dziecko potrafi samo rozpiąć suwak w kurteczce, zapiąć rzepy w bucikach, wystukać na klawiaturze wskazane literki. Jeśli trochę poćwiczycie, maluch nauczy się trudnej sztuki wkładania spodni. Umiejętność samodzielnego ubierania się i rozbierania jest bardzo pożyteczna w tym okresie: maluch coraz lepiej kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne i jeśli jeszcze tego nie robi, warto zachęcić go do nauki siusiania do nocniczka.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • wosana kiedy to bylo u nas;-) ale mimo to warto poczytac i przypomniec sobie wszystko;-)

  08-12-2010 19:20:56

  zgłoś naruszenie
 • lumine ciekawy artykuł moja córeczka uwielbia tak kosiac pieski ;D

  27-12-2010 23:01:03

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula mój synek uwielbia wszystkie "ruszające" sie zwierzątka, nawet już niektóre potrafi naśladować.

  29-03-2011 15:44:39

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm my mieliśmy pieska a teraz chomika ale mała nieumie go mało kochac

  28-04-2011 20:48:16

  zgłoś naruszenie
 • wiko123 ładny piesek:P

  27-05-2011 18:58:36

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Na razie nika potrafi sam zciągnąc i zaciągnąc spodenki i majteczki i jest z tego strasznie dumna staram się nie pomagac jej w tym żeby była samodzielna :)

  07-11-2011 11:03:44

  zgłoś naruszenie
 • natii3624 Moja córcia choć ma pół roczku już "szaleje" za psami :) Kiedy widzi psiaka piszczy,krzyczy :D

  27-02-2012 15:05:26

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!