oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Kąpiel dziecka

Kąpiel może być dla dziecka niezwykłą przygodą, a jednocześnie umożliwi maluszkowi podjęcie pierwszych kroków w kierunku samodzielności.

Galeria

Samodzielne umycie się nie powinno stanowić problemu. Mało tego. Jest to dla dziecka świetna zabawa. Nareszcie można samemu pobawić się tymi kolorowymi żelami i płynami, do których rodzice dotąd bronili dostępu. Tym razem o pielęgnacji, która przybiera wymiar samodzielnego mycia.

 

Przede wszystkim
Podstawową rzeczą będzie użycie, jak za dawnych, niemowlęcych czasów, maty antypoślizgowej. Obok wanny połóżcie łazienkowy dywanik - zapobiegnie on poślizgnięciu gdy samodzielny maluch postanowił sam wygramolić się z wanny.

 

Umyć głowę z głową
Jednym z najciekawszych momentów dla dziecka będzie oddanie drażliwej kwestii mycia głowy w ręce dziecka. Nie jeden młody człowiek, który do tej pory wyskakiwał z wanny na samą wzmiankę o myciu włosów, nagle zaczyna do tej czynności podchodzić z zadziwiającym zapałem. Nalejcie maluchowi na dłonie odpowiednią ilość szamponu (oczywiście delikatnego, nie szczypiącego w oczy) i pozwólcie mu samemu nanieść go na włosy. Zobaczycie jak mu się to spodoba, zwłaszcza jeśli od czasu do czasu będzie mógł podziwiać efekt pracy swoich rąk. Podczas najtrudniejszego etapu czyli płukania, zaproponujecie maluchowi założenie okularków pływackich i użycie małej konewki. Niektóre dzieci bez problemu kładą się na wodzie i pozwalają, by włosy same pozbyły się piany.

 

Szczotka, paska, kubek, ciepła woda
Samodzielne mycie zębów będzie jeszcze za trudne dla dziecka w tym wieku. Niedokładne mycie grozi pozostawieniem między zębami resztek jedzenia, a w konsekwencji próchnicą. Pozwólcie jednak dziecku od czasu do czasu pobawić się szczoteczką i spróbować samodzielności (najlepiej myjcie wtedy zęby oboje przed lustrem). Potem jednak sami umyjcie mu ząbki porządnie.Pokazujcie maluchowi jak powinno się myć zęby i jak długo powinno to trwać.

 

W toalecie bez pomocy
Przed pójściem do przedszkola warto potrenować samodzielne korzystanie z toalety. Maluch powinien być w tej sprawie samowystarczalny. Liczenie na panią przedszkolankę jest deprymujące i może być złudne.Luźne spodnie z gumką, które będzie można w razie potrzeby szybko ściągnąć, a potem założyć będą do tego najlepsze. Wycieranie pupy ułatwią umieszczone w specjalnym, plastikowym pojemniku wilgotne chusteczki. Bez trudu można ich wyjąć tyle ile trzeba, no i znacznie lepiej niż tradycyjny papier toaletowy spełniają swoje zadanie. Córeczkę od początku uczcie, że powinna podcierać się od przodu ku tyłowi (gdy będzie robić odwrotnie, może nabawić się stanu zapalnego). Synkowi pokażcie, jak powinien trzymać penisa w czasie siusiania, by nie zmoczyć sobie spodenek ani nie zrobić kałuży na podłodze.Warto też zaproponować dziecku przesiadkę z nocnika na "dorosłą" muszlę klozetową. W przedszkolu nie ma już wszak nocników. Maluch będzie się czuł pewniej, jeśli kupicie mu wygodną nakładkę na sedes i podnóżek.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm moje dzieci uwielbiaja kąpanie ale zamoczenie budzi lub oczu to juz niejest fajne staramy sie bawić w chlapanie aby niebały sie mokrej buzi

  27-04-2011 21:00:33

  zgłoś naruszenie
 • yvonta U nas z myciem główki był straszny problem aż w lecie mała zaczęła się chlapac w baseniku teraz jej nie przeszkadza zamoczona buzia i włosy. Bardzo chętnie też sam robi pianę na włosach

  07-11-2011 20:09:35

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 syn lubi się kąpać

  22-11-2011 20:11:55

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 lubi duzo piany

  22-11-2011 20:12:58

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 i nawet z głowa nie ma problemy

  22-11-2011 20:13:40

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Mycie to również fajna zabawa najgorzej jak trzeba wyjśc z wanny zawsze się muszę nagimnastykowac żeby małą wyciągnąc

  26-12-2011 21:03:32

  zgłoś naruszenie
 • asia_szymon mój mały uwieblia wodę, nawet gdy poleje sie mu buzke wodą on i tak jest zadowolony :) w wannie mógłby godzinami siedziec :)

  29-12-2011 12:32:37

  zgłoś naruszenie
 • tataLUKA Mel uwielbia się kompać-gorzej z wycieraniem ;)

  30-01-2012 14:53:20

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Bliźnięta - zagadka natury

  Jim Lewis i Jim Springer, podobnie jak wiele innych bliźniąt jednojajowych rozdzielonych po urodzeniu, spotkali...

 • Jak wezwać pomoc?

  Choćby rodzice i opiekunowie bardzo uważali zdarzają się niekiedy w domach i nie tylko różne wypadki....

 • Gotujmy razem

  Trzylatek bardzo ucieszy się z możliwości przygotowania prostych potraw razem z rodzicami. Oto kilka...

 • Przeziębienie u dziecka

  Jak walczyć z przeziębieniem u dzieci? Cieknący nos, obrzęk błony śluzowej nosa lub niedrożność, kichanie i...

 • Wegetarianizm. Czy naprawdę warto?

  Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego to m.in. białko, żelazo, witamina B12, witaminy rozpuszczalne w...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!