oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-01-05

Karmienie butelką niemowlaka

Obecnie promowane jest karmienie piersią maluszka jak najdłużej się da, co jednak jeśli z jakiegoś powodu to jest niewykonalne?

Galeria

karmienie butelką

Mleko mamy jest najlepszym pożywieniem dla noworodków i niemowląt, ale niestety nie każda mama może karmić. W takim wypadku konieczne jest podanie maleństwu mieszanki mlecznej. W karmieniu butelką kryje się jednak sporo zagrożeń, dlatego warto poznać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, aby wiedzieć jak robić to mądrze.


Jak często podawać butelkę?
Do niedawna wyznawana była zasada, że zarówno karmienie piersią, jak i podawanie dziecku butelki powinno odbywać się co trzy godziny. Obecnie jednak zaleca się karmienie malca „na żądanie”. Oczywiście nie oznacza to, że należy podawać butelkę za każdym razem gdy zapłacze. W miarę jak dziecko rośnie będzie łatwiej, gdyż przyzwyczaja się do stałych pór posiłków.


Czy karmić niemowlę w nocy?
W pierwszych tygodniach życia dziecko potrzebuje karmienia zarówno w dzień jak i w nocy. Mała objętość żołądka powoduje, że kolacja nie wystarcza maluchowi na spokojne przespanie do rana. Jednak kiedy niemowlę skończy miesiąc staraj się ograniczyć ilość podawanych nocą posiłków do jednego. Jeśli dziecko budzi się częściej postaraj się uspokoić je w inny sposób np. przytul je, albo podaj coś do picia. W drugim półroczu warto odzwyczajać malca od jedzenia w nocy.


Jak długo trwa posiłek?
Posiłek niemowlęcia powinien trwać około 10-15 minut. Jeśli czas ten jest dużo krótszy można przypuszczać, że dziura w smoczku jest zbyt duża. To z kolei prowadzi do połykania przez dziecko dużych ilości powietrza, czego skutkiem jest ból brzucha. Jeśli natomiast posiłek trwa znacznie dłużej niż 30 minut, najprawdopodobniej malec nie był głodny albo dziura w smoczku jest zbyt mała, co utrudnia mu jedzenie.


Ile mleka powinno wypijać dziecko?
Najczęściej producenci mieszanek mlekozastępczych podają na opakowaniu ilość jaką powinno spożywać dziecko w określonym wieku. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tej kwestii zapytaj lekarza rodzinnego lub pediatrę zajmującego się Twoim maluszkiem.

 

Jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą karmienie butelką?
O ile mleko mamy dostosowuje się do potrzeb dziecka zarówno pod względem ilości jak i składu, o tyle mieszanka podawana w butelce nie ma już takich właściwości. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na ilość zjadanego przez dziecko pokarmu. Jest to ważne ponieważ niechcący można przekarmić maleństwo, co w przyszłości może prowadzić do powstania nadwagi. Dlatego też jeśli ilość przyjmowanego pokarmu wynosi więcej niż 100 ml niż zaleca producent, należy zgłosić to lekarzowi. Sprawdzi on jak dziecko przybiera na wadze i powie Ci jak skorygować ilość dostarczanych kalorii, aby nie doprowadzić do nadwagi i otyłości.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!