oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-10-30

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Karmienie piersią po cesarskim cięciu wydaje się wielu kobietom niemożliwe. Nie warto jednak być tak sceptycznie nastawionym. Ciąża to okres nie tylko rozwoju dziecka, ale również przystosowania matki do przyjęcia maluszka, kiedy pojawi się na świecie.

Galeria

Organizm kobiety przygotowuje się do produkcji mleka niemal od pierwszych dni ciąży, dlatego też nie ma różnicy w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat. Mleko dla malca jest przygotowane w optymalnej ilości i składzie. W przypadku cesarki pierwsze karmienie zazwyczaj następuje później niż przy porodzie naturalnym, co może nieco zmniejszyć laktację, jednak im szybciej dziecko będzie ssać tym sprawniej pokarm będzie produkowany.


Pobudzenie laktacji
Produkcja pokarmu w piersiach przyszłej mamy rozpoczyna się już około 16 tygodnia ciąży.
Laktacja rusza „na całego” po przyjściu dziecka na świat i pobudza ją brak łożyska, a nie rodzaj porodu. W skutek usunięcia łożyska zwiększa się poziom prolaktyny i oksytocyny (hormonów odpowiedzialnych za produkcję i spływanie mleka). Dodatkowym bodźcem zwiększającym produkcję mleka jest samo dziecko, które ssąc pierś drażni sutek matki, a tym samym zwiększa produkcję tych hormonów. Dobrze jeśli pierwsze karmienie ma miejsce w ciągu godziny od porodu, jednak późniejsze przystawienie do piersi nie przekreśla możliwości naturalnego karmienia w przyszłości.


Pierwsze karmienie po cesarce
Po porodzie naturalnym dziecko niemal od razu może być przystawione do piersi. Podobnie jest jeśli cesarskie cięcie przeprowadzane jest w znieczuleniu przewodowym. W przypadku, jeśli zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym z pierwszym karmieniem trzeba poczekać nieco dłużej. Opóźnienie karmienia może być mniej stymulujące, jednak nie znaczy to, że będzie nieskuteczne. Trzeba też pamiętać, że karmienie po cesarce będzie również utrudnione z powodu bólu związanego z raną pooperacyjną. Kobieta po naturalnym porodzie może bez problemów przyjąć dogodną pozycję, natomiast po cesarskim cięciu możliwości mamy są ograniczone. Zalecaną pozycją do karmienia dla tej grupy jest półleżąca podparta poduszkami. Często wykorzystywana przez mamy jest także pozycja „spod pachy”, przy której dziecko nie leży na brzuchu mamy, a tym samym nie uraża świeżej rany.


Kiedy się nie udaje
Każda mama powinna pamiętać, że w razie kłopotów z przystawieniem dziecka do piersi zawsze może poprosić o pomoc pielęgniarkę lub położną. Coraz częściej w szpitalach na oddziałach położniczych jest osoba zajmująca się poradnictwem laktacyjnym, która chętnie udzieli informacji. Również po wyjściu ze szpitala warto pamiętać o poradniach laktacyjnych, w których doradca udzieli odpowiedzi na każde pytanie dotyczące kwestii karmienia niemowlęcia.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!