oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Karmienie piersią

Najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko matki. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie „Dlaczego tak jest?”. My odpowiadamy.

Galeria

Już od pierwszych miesięcy ciąży piersi przyszłej mamy przygotowują się do karmienia dziecka, które ma się narodzić, a tuż po porodzie zaczynają pracę „pełną parą”. Pokarm produkowany przez twój organizm dostosowany jest do potrzeb dziecka. Zawiera on wszystkie składniki niezbędne do rozwoju malca. Dodatkowo w skład jego wchodzą antygeny pochodzące z organizmu matki, które wzmacniają odporność noworodka. Warto wiedzieć też, że mleko matki działa nie tylko jak pokarm, ale również pełni funkcje napoju. Karmienie piersią można podzielić na dwie fazy. W pierwszej mleko jest mocno rozwodnione, dzięki czemu nawadnia organizm niemowlęcia. W drugiej fazie pokarm jest znacznie gęstszy i zawiera większą ilość składników odżywczych koniecznych do prawidłowego rozwoju malca.

Skład mleka produkowanego przez matkę dostosowuje się automatycznie do wieku dziecka, dzięki czemu wiadomo, że nie brakuje mu niczego. Zmienia się nie tylko ilość, ale również jakość pokarmu. Z czasem zawiera coraz większą ilość białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Dlatego też niezwykle ważna jest dieta karmiącej mamy.

Jeżeli zdarzy się, że z jakiegoś powodu musisz czasowo przerwać karmienie (np. choroba, przyjmowane leki), ale chcesz i będziesz mogła do niego wrócić pamiętaj, żeby ściągać pokarm. Można to robić zarówno ręcznie jak i z pomocą laktatora. Takie działania nie spowodują zmniejszenia produkcji pokarmu, co pozwoli na powtórne przystawienie malucha do piersi.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!