oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-09-24

Kiedy niemowlak nie chce spać...

Czasami rozmawiam ze świeżo upieczonymi rodzicami o ich dzieciach, często okazuje się, że niemowlaczki wcale nie chętnie zamykają oczka aby pogrążyć się w długim, błogim śnie dając przy tym odrobinę wytchnienia rodzicom.


Galeria

Kiedy okazuje się, że standardowe metody zawodzą jak na przykład bujanie, przytulanie, śpiewanie, wyobraźnia rodzica przechodzi na „wyższy level” i pokazuje że dla niej nie ma granic jeśli chodzi o sposoby na usypianie własnego dziecka.


Jedni napajają swoje dziecko herbatką z melisą inni wybierają się na przejażdżkę samochodową dookoła osiedla lub godzinami wsłuchują się w dźwięki włączonej suszarki do włosów lub odkurzacza. Ci sprytniejsi zakupują gotową płytę CD z odgłosem domowych sprzętów. Wszystko po to, aby niemowlak przespał chociaż godzinkę. Warto zastanowić się co może przyczyniać się do problemów dziecka z zaśnięciem. Oto kilka przykładów:


Niemowlak nie uśnie jeśli jest głodny. Żołądek dziecka ma niewielką pojemność, jego system trawienny jest przystosowany do małych, ale częstych posiłków. Jeśli maluszek budzi się w nocy nakarm go przy delikatnym oświetleniu, które nie będzie razić go w oczka. Są wtedy spore szanse, że uśnie z powrotem.


Dziecko nie chce spać, bo jest mu za gorąco. By dziecko dobrze spało temperatura w pokoju powinna wynosić około 20-23 stopnie Celsjusza. Częstym błędem, rodziców jet sprawdzanie czy dziecko ma ciepłe rączki bądź nóżki. Jest to błąd ponieważ system termoregulacyjny dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego dość często niemowlak ma chłodne rączki czy też stópki. Zanim okryjemy malucha dodatkowym kocem dotknijmy karku. Jeśli jest spocony, oznacza to, że dziecko jest przegrzane.


Dziecko ma pełną pieluchę. Mokry pampers na pewno sprawia mu dyskomfort, który może powodować problemy z zaśnięciem. Dziecko najczęściej oddaje stolec lub robi siku podczas karmienia, warto więc chwilę po odbiciu dziecka zajrzeć do pampersa.


Zaparcia - dzidziuś zasypia i nagle zaczyna boleć go brzuszek. Próbuje zrobić kupkę, pręży się, ale niestety nie udaje mu się. U niemowląt zdarza się to często. Polecam stosowanie masażu brzuszka profilaktycznie jeszcze przed pojawieniem się problemów. Jeśli to nie pomaga czopki z gliceryny zdecydowanie ułatwiają dziecku oddanie stolca.


Niemowlak nie śpi, bo coś je uwiera. Może pieluszka jest za mocno zapięta, albo metka od śpioszków podrażnia skórę? Czasami takie błahe rzeczy mogą przyczyniać się do bezsenności dziecka. Kiedy jednak mimo wszelkich udogodnień nasz niemowlak nadal nie śpi za często, może po prostu trzeba zaakceptować ten fakt i pomóc mu odkrywać otaczający go świat. Świetną sprawą są też chusty, dziecko nawet jeśli nie śpi jest przy nas, a my mamy dwie wolne ręce:)

 

 

 

 

Karolina Luzar
Położna dyplomowana
Instruktor masażu Shantala 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

 • Powiedz STOP bakteriom

  Dziecko, które z ogromną ciekawością poznaje świat a raczkując dostaje się w rejony mieszkania, wcześniej...

 • Zdrowy zgryz u dzieci

  Kiedy odzwyczaić dziecko od smoczka? Sporadyczne ssanie smoczka służące zaspokajaniu odruchu ssania nie stanowi...

 • Stulejka u dzieci - co to jest?

  Stulejka u dzieci, bo o niej mowa, to częsta przypadłość małych chłopców. Zwężenie napletka...

 • Buciki dla dwulatka

  Zdrowe stópki naszego dziecka czyli jakie wybrać buciki? Zdaniem specjalistów tylko co drugi...

 • Pierwsza podróż samochodem

  Ruchliwość dziecka oraz umiejętność utrzymania ciała w pozycji siedzącej jest znakiem do rozpoczęcia...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!