oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-03-01

Kim jest Doula?

Doula – to osoba od wielu lat znana na całym świeci, a od kilku lat również w Polsce. Kim jednak jest owa tajemnicza Doula?

Galeria

Doula z języka greckiego oznacza „kobietę, która służy”. Współcześnie to określenie kobiety, która wspiera, niesie pomoc i wyjaśnia zagadnienia związane z ciążą, porodem oraz pierwszymi chwilami dziecka na świecie.


Doula a personel medyczny
Doula na sali porodowej nie jest w żadnym wypadku konkurencją dla lekarza czy położnej. Pełni ona funkcję towarzyszki, opiekunki, w pewnej mierze również łącznika między rodzącą a lekarzem czy położną. Na szczęście minęły już czasy samotnych porodów w zimnych, szarych salach porodowych. Obecnie dąży się do tego, aby kobieta w tym tak szczególnym momencie swojego życia miała jak najlepsze warunki. Ważne jest w tym czasie nie tylko doświadczenie personelu medycznego, ale również przyjazna atmosfera, o którą ma zadbać doula.


Po co komu doula?
Wprawdzie opieka nad ciężarną a później rodzącą ulega poprawie, jednak równocześnie z tym rośnie świadomość kobiet, które czeka poród. Często wiedząc o możliwości korzystania z usług douli, decydują się na nie. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim przyszłe mamy, które mają rodzić w dużych miastach obawiają się, że personel medyczny będzie miał równocześnie do obsłużenia wiele kobiet i zabraknie osoby skupiającej się tylko na nich. Często wprawdzie obok stoi ojciec dziecka, ale z doświadczenia wynika, że nie jeden tatuś okropnie panikuje i zamiast pomagać przeszkadza. Z nerwów zapomina się o tym wszystkim czego uczono w szkole rodzenia, a to co zostało w pamięci miesza się. I właśnie wtedy pojawia się miejsce dla douli – dobrej wróżki. Jej doświadczenie pomaga opanować nerwy rodzicom. Spokój udziela się wszystkim wokoło. Pomaga również w zrozumieniu poleceń lekarza lub położnej, które dla niektórych zmęczonych już kobiet są zupełnie niezrozumiałe. Dodatkowo mama czuje, że ktoś zajmuje się konkretnie nią i tylko nią.


Co po porodzie?
Jeśli rodzice sobie tego życzą doula towarzyszy im również w pierwszym etapie życia dziecka. Uczy opieki i pielęgnacji noworodka. Nie wchodzi w żadnym razie w kompetencje położnej czy lekarza, ona stoi z boku. Jest w tym najwcześniejszym etapie wspólnego życia dobrym duchem rodziny.


 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!