oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Kolejne owoce i warzywa

Dziecku nie wystarczy już mleko matki. Stopniowo możemy dodawać nowe produkty by poznawało smaki i zapachy, z którymi do tej pory się nie stykało.

Galeria

Dziecko jest już w drugiej połowie pierwszego roku życia. Warto ustalić pewien porządek podawania posiłków i unikać karmienia dziecka tym, co później chcielibyśmy ograniczać lub wyeliminować z jego diety. Zamiast słodyczy można np. podać przetartą gruszkę.

 

Przepis na smakołyk z przetartą gruszką:
- pół gruszki,
- kleik lub kaszka bezglutenowa na wodzie
Gruszkę umyj, obierz ze skórki, przekrój, wyjmij gniazdo nasienne. Połówkę owocu pokrój drobno, zalej wrzątkiem (tak, by woda tylko przykryła cząstki) i zagotuj na małym ogniu. Przetrzyj przez sitko i dodaj do kleiku lub kaszki. W takim daniu możesz przemycić żółtko. Ugotuj jajko na twardo, wyjmij żółtko, przetrzyj je przez sitko, dodaj do smakołyku gruszkowego i wymieszaj.

 

Jak wybierać produkty?
Owoce – Na początek najlepsze będzie jabłko. Jest najmniej alergizujące. Można też podawać maliny. Dobrze przyswajalne będą owoce w formie przecieru. Do ukończenia 1 roku życia unikamy podawania bananów, cytrusów i innych owoców tropikalnych. Zrezygnujmy też z truskawek i poziomek. Mają silne właściwości alergizujące. Warzywa – W tym przypadku najlepiej przyjmą się papki warzywne na bazie marchwi, Do 8-9 miesiąca nie podajemy warzyw wzdymających, a u dzieci z częstymi kolkami i bólami brzucha nawet do 2-3 roku życia.Mięso – Jeśli już wcześniej dodawaliśmy do zupy ugotowane i siekane lub przetarte mięso drobiowe, królicze lub cielęce, teraz możemy spróbować z chudą wołowiną i schabem wieprzowym. Jeśli chodzi o wędliny to nie podajemy tych z mięsa mielonego. Są po prostu za tłuste. Najlepsze będą wędliny chude drobiowe, cielęce i wieprzowe. Nie podawajmy jeszcze serów żółtych. Może być na to za wcześnie. Podobnie sytuacja ma się z całymi jajkami.

 

Czy jest różnica w karmieniu między siódmym a ósmym miesiącem dziecka?
Karmienie niemowląt w ósmym miesiącu prawie niczym nie różni się od siódmego miesiąca. Pojawia się jedna nowość – samodzielne jedzenie przez dziecko pokarmów podawanych do ręki. Dlatego możemy podać dziecku biszkopta albo skórkę chleba. Na początku będą tylko trzymane kurczowo, dopiero po kilku dniach niemowlę podejmie próby włożenia ich do ust. Pokarmy, które dajemy dziecku do samodzielnego zjedzenia powinny być miękkie tak by mogły być rozgniecione dziąsłami bądź rozpłynąć się w ustach bez potrzeby gryzienia. W przypadku twardszych pokarmów należy je pokroić na malutkie kawałeczki wielkości ziarnka grochu. Nie należy podawać dziecku pokarmów, które nie rozpłyną się w ustach lub nie da się ich rozgnieść dziąsłami, gdyż istnieje ryzyko, że dziecko się zadławi. Również wystrzegamy się pokarmów takich jak: rodzynki, kukurydza, orzechy, ziarna grochu, surowe twarde owoce i warzywa a także produktów zawierających konserwanty.


 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!