oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-04-18

Komórki macierzyste – czym są?

Współcześni rodzice oczekujący na narodziny dziecka, jak nigdy wcześniej, zastanawiają się jak ochronić zdrowie dziecka i czy można na początkowym etapie jego życia przeciwdziałać lub pomóc w leczeniu ewentualnych schorzeń. Żyjemy przecież w coraz szybszym tempie a ilość chorób cywilizacyjnych niestety wzrasta. Istnieje jednak sposób aby podarować dziecku niepowtarzalny prezent … i to już w chwili jego narodzin. Od paru lal istnieje w Polsce możliwość pobrania krwi pępowinowej w celu wyselekcjonowania z niej bezcennych komórek macierzystych, które mogą pomóc dziecku w przyszłości w leczeniu wielu chorób.

Galeria

Czym są komórki macierzyste?
To unikatowe komórki, które dzięki swym właściwościom potrafią przekształcać się w inne komórki z których zbudowane są tkanki i organy człowieka. To mogą być komórki krwi, mięśni, skóry… Obecnie komórki macierzyste wykorzystywane są głównie w leczeniu onkologicznym i hematologicznym (lista chorób gdzie znajdują zastosowanie, to ok. 70 pozycji), lecz trwają obiecujące badania i pierwsze zastosowania kliniczne nad wykorzystaniem ich w tzw. medycynie regeneracyjnej, czyli przywracającej prawidłowe funkcjonowanie zniszczonych organów: serca, układu nerwowego, skóry, rogówki oka.

 

Jak pobiera się krew pępowinową i co dalej się z nią dzieje?
Pobranie krwi pępowinowej jest procesem prostym i nieinwazyjnym zarówno dla matki jak i noworodka. Krew pobierana jest przez przeszkolony personel położniczy szpitala tuż po urodzeniu dziecka oraz przecięciu pępowiny. Do jego jałowego pobrania służy specjalistyczny zestaw. Następnie zabezpieczona krew zostaje przetransportowana do Banku Komórek Macierzystych nOvum, gdzie wykonywane jest jej badanie oraz preparatyka komórek macierzystych, a przygotowany materiał umieszczany jest w kasetach i zamrażany w ciekłym azocie do temp. ok. - 196 °C. Tak zamrożone komórki mogą być przechowywane w banku przez wiele lat – do dnia kiedy osoba, od której zostały pobrane będzie ich potrzebować .

Justyna Morgaś
www.novumbank.com
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • agarendak warto dodac ze komorki pobrane w Polsce mozna tez przechowywac z granica, np w szwajcarskim banku komorek macierzystych Salveo www.salveo.com

    01-05-2012 13:52:44

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!