oceń Ocena:
****

|

|

rozmiar czcionki

2011-01-05

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny (tzw. konflikt krwi) to zjawisko ściśle powiązane z występowaniem podziału krwi ludzkiej na grupy. Na czym on polega?

Galeria

Grupy krwi

Wyznaczane są one poprzez zestawy antygenów, czyli cząsteczek powodujących gwałtowną odpowiedź immunologiczną, występujących na powierzchni czerwonych krwinek. W medycynie wyróżnia się ponad dwadzieścia grup krwi, jednak najważniejsze z nich to układ AB0 oraz układ Rh. Krew każdego człowieka może zostać sklasyfikowana jako Rh dodatnia lub Rh ujemna, w zależności od występowania lub braku antygenu D (najsilniejszego w tym układzie).O możliwości powstania konfliktu serologicznego decyduje właśnie obecność tego antygenu.

 

Na czym polega konflikt serologiczny?


Jeżeli matka posiada grupę krwi określaną jako Rh (-) natomiast ojciec Rh (+), to dziecko może dziedziczyć czynnik Rh po ojcu.
Konflikt serologiczny pojawia się w momencie pierwszego kontaktu krwi dziecka, z grupą Rh (+) z krwią matki posiadającej grupę Rh(-). W jego wyniku dochodzi do wytworzenia przez organizm matki przeciwciał anty-D, których zadaniem jest zwalczanie ciał obcych (w tym wypadku krwinek dziecka). Ponieważ do kontaktu krwi matki i dziecka dochodzi najczęściej dopiero w chwili porodu, dziecko z pierwszej ciąży nie jest zagrożone jego konsekwencjami. Oczywiście może się zdarzyć, że do kontaktu krwi matki i płodu dojdzie wcześniej (np. uraz brzucha, badania prenatalne, poronienie wcześniejszej ciąży), co spowoduje odpowiedź immunologiczną już w pierwszej ciąży. Cechą charakterystyczną przeciwciał anty-D jest możliwość przedostawania się przez barierę łożyskową (z krwi matki dostają się one do krwi dziecka). Po przekroczeniu tej bariery zaczynają zwalczać ciała obce-krwinki płodu, co powoduje ich rozpad (chorobę hemolityczną płodu). Choroba ta prowadzi do niedokrwistości i niedotlenienia organizmu dziecka, a w najgorszym wypadku do poronienia.

 

Profilaktyka

Dobrze jeśli rodzice jeszcze przed poczęciem dziecka znają swoje grupy krwi, dzięki czemu można przewidzieć zagrożenie konfliktem. Jest to ważne zwłaszcza dlatego, że jeśli matka ma Rh(-), a ojciec Rh(+) to w 60% ciąż dziecko dziedziczy grupę ojca.
W dzisiejszych czasach można już skutecznie zapobiegać komplikacjom powstałym na tle rozbieżności grup Rh rodziców. Matce podaje się zastrzyk zawierający immunoglobulinę anty-D. Wszczepiona immunoglobulina zapobiega produkcji przeciwciał w organizmie kobiety. Skuteczność takiej profilaktyki wynosi ok. 98%.
Bardzo ważne jest, aby podczas trwania ciąży zagrożonej konfliktem serologicznym kobieta była objęta szczególnie troskliwą opieką lekarza.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • cenik A jak to jest - jeżeli rodzice mają grupę krwi np. Rh +, a dzieci rodzą się z
  Rh -?. Czy to jest mozliwe_!!

  07-01-2011 15:36:21

  zgłoś naruszenie
 • ewelka165 Ja tez mam niestety konflikt ale musi byc dobrze

  12-09-2011 22:39:56

  zgłoś naruszenie
 • Marta A mnie zdziwiło kiedy lekarz po porodzie wspomniał o konflikcie serologicznym u nas, skoro i ja, i mąż, mamy dodatnią grupę krwi, tyle że różnią się one literką. Nie musiałam jednak przyjmować żadnych leków.

  13-10-2011 10:43:28

  zgłoś naruszenie
 • kala911 szczepionke przepisuje Ci Twoj ginekolog i o ile dobrze pamietam dostaje sie w 28 tyg ciazy.drugi zastrzyk dostalam juz po porodzie kiedy sie okazalo ze mala ma grupe dodatna

  05-11-2012 23:44:23

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!