oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Koniec wczesnego dzieciństwa

Trzeci rok życia zamyka okres, który nazywamy wczesnym dzieciństwem. Chociaż pozornie nie wnosi żadnych rewelacji w postaci nowych form aktywności ruchowej dziecka, to chodzenie, mówienie, samoobsługa, zabawa, tak dalece doskonalą się, że nabierają nowych wartości i nowego znaczenia.

Galeria

Dziecko, które kończy trzy lata dobrze orientuje się w swoim otoczeniu, ma już bogatą wiedzę o świecie, w którym żyje. Porusza się swobodnie, demonstruje różne formy aktywności ruchowej. Nie wymaga już stałej asekuracji i kontroli. Dzięki udoskonaleniu sprawności ruchowej rąk i znacznej precyzji ruchów potrafi celowo i skutecznie oddziaływać zarówno na przedmioty codziennego użytku, jak i na przedmioty używane w zabawie. Trzylatek samodzielnie organizuje sobie zabawę. Zaczyna aktywnie poszukiwać towarzystwa innych dzieci. W tym okresienastępuje intensywny rozwój i ujawnianie się cech osobowości dziecka. Łatwiej rodzicom wychowywać dziecko, ponieważ jest możliwość słownego oddziaływania na jego zachowanie. Dziecko rozumie polecenia, perswazje, wyjaśnienia i reaguje na nie.

 

Bóle wzrostowe
Już niedługo Twoja pociecha może budzić się w środku nocy z płaczem i skarżyć się na bóle nóżek. To najprawdopodobniej bóle wzrostowe – normalne u dzieci między trzecim a piątym rokiem życia. Ból zazwyczaj dokucza w łydce, kolanie i udzie, nie utrzymuje się długo i występuje wyłącznie w nocy. Ta przypadłość dotyka od 25% do 40% dzieci. Jeśli dziecko również je ma, warto na pewien czas powstrzymać je od wzmożonego wysiłku fizycznego: biegania i skakania. Gdy jednak obywa się bez bólów wzrostowych, nie ma powodu, aby hamować jego ruchliwość. Zwłaszcza, że trzylatka wszędzie jest pełno: wspina się na sedes, wdrapuje się na stół i krzesła, wpełza pod łóżko. Jego ruchliwość jest powodem tego, że mimo jedzenia coraz większych porcji pokarmów, maluch w ostatnim roku, nie przytył niemal w ogóle. Całkiem sporo jednak urósł. Pod koniec trzeciego roku dziecko waży mniej więcej 15-16 kg i mierzy około 98-100 cm.

 

Ćwiczymy pamięć
Rozwój dziecka to również emocje. Warto urządzić przyjęcie urodzinowe z prawdziwego zdarzenia – malec zapamięta je na wiele miesięcy. Zna już około 900 słów i składa logiczne zdania z trzech-czterech słów. Lepiej przychodzi mu też zapamiętywanie dzięki czemu możesz nauczyć go pierwszych gier planszowych. Bardzo dobrą zabawą będzie „Chińczyk” znany i lubiany przez pokolenia albo „Wojna”, w której raz on zbiera karty, a raz jego przeciwnik. Bardzo często zobaczysz też, że malec umie przez kilkanaście minut zająć się samotną zabawą. W takich chwilach najczęściej oddaje się opiece nad lalkami lub wyścigom samochodowym
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!