oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Krzywe nóżki a także niewyraźna mowa

Krzywe nóżki dziecka, czy to wada?

Galeria

Dzieci, które zaczynają chodzić często mają krzywe nóżki, o które się potykają i przewracają. Rodzice często zastanawiają sie ,czy krzywe nózki są wadą?

 

Krzywe nóżki i upadki
Prawie wszystkie niemowlaki mają krzywe nóżki. Ich kolana się nie stykają,stojąc, trzymają stopy razem. Potem, kiedy więcej chodzą, nóżki wykrzywiają się im w kształt litery „x”, tzn. kolana schodzą się razem, ale stopy nie. Dopiero w wieku kilkunastu lat kolana i stopy stykają się. Niepotrzebne są specjalne buty ortopedyczne ani inne urządzenia.J ednocześnie nadchodzi moment, w którym dziecko zalicza niezliczoną ilość upadków. I choć mówi się, że wystarczy spaść z konia siedem razy, żeby być dobrym jeźdźcem, to w przypadku chodzenia jest zgoła inaczej. Niektóre dzieci są z natury ostrożne i jeśli raz spadną z kanapy albo krzesła, przez kilka kolejnych dni nawet się do nich nie zbliżają. Inne są bardzo odważne i zachowują się tak, jakby nie bały się bólu i nie pamiętały kolejnych upadków. Podczas nauki chodzenia dziecko musi się potykać i przewracać. Zgodnie ze starym powiedzeniem: „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”, można by humorystycznie stwierdzić, że upadków powinno być nawet kilka. Rodzice mogą jedynie zapewnić bezpieczne warunki do nauki chodzenia przygotowując możliwość… bezpiecznych upadków. Gdy maluch przewróci się na dywanie, nic złego się nie stanie. Gorzej, gdy dziecko spadnie ze schodów albo uderzy się o ostry kant szklanego stolika. Dziecko w odkrywaniu świata potrzebuje swobody. Wszystko musi się jednak dziać pod stałym nadzorem osoby dorosłej.

 

Reakcja na upadek
Reakcja dziecka na upadek często zależy od rodziców. Jeśli maluch się przewróci, a my za każdym razem podchodzimy i pytamy, czy nic się nie stało, dziecko nauczy się przesadnie reagować. Będzie płakać po każdym nawet najmniejszym upadku. Jeśli rodzice reagują na upadek spokojnie, dziecko wyrośnie na prawdziwego odkrywcę i nie będzie przejmowało się niewielkimi niepowodzeniami.

 

Mowa
Małemu dziecku, które uczy się dopiero mówić, nie uda się wypowiedzieć długich wyrazów a także wszystkich samogłosek i spółgłosek. Niektóre dzieci mówią wyraźnie w wieku dwóch lat, inne dopiero gdy kończą pięć. Dziecko podejmując próbę mówienia, używa swojego własnego języka, który rozumieją tylko rodzice. Z mową dziecka trzeba się osłuchać, tak jak osłuchujemy się z językiem obcym. Jeśli więc dziecko mówi „b” zamiast „f” i „d” zamiast „k” nie trzeba od razu pędzić do logopedy. Nie poprawiajmy dziecka, nie karzmy za to, że źle coś powiedziało bo będzie bało się mówienia. Jednocześnie nie powtarzajmy błędnej mowy, nie zachwycajmy się seplenieniem, w przeciwnym razie będzie dłużej wymawiać wyrazy w dziecinny sposób.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm co do nóżek to dla pewności lepiej iśc do lekarza on stwierdzi a do wymowy moja mała szybko zaczeła muwić i to dlatego że my muwiliśmy do niej dużo i szybko pozbylismy się smoczka

  20-03-2011 22:34:23

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 ja też staram sie pozbyć smoczka

  22-11-2011 19:55:43

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Nika bardzo szybko zaczęła mówić teraz nie mówi jeszcze r więc czekamy

  11-01-2012 14:58:06

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!