oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Lewa czy prawa? Dominacja rączek

Albert Einstein, Aleksander Wielki czy Juliusz Cezar zasłynęli nie tylko swoimi osiągnięciami naukowymi czy politycznymi ale również tym, że byli leworęczni. A to, że zostali mańkutami ukształtowało się gdy kończyli drugi rok życia. To właśnie wtedy zaczyna dominować jedna ręka i decyduje się, czy maluch będzie wolał używać prawej czy lewej.

Galeria

Malec rysuje i maluje, a jego rysunki są coraz mniej przypadkowe, choć na ogół trudno odgadnąć, co przedstawiają. Daje radę z narysowaniem zamkniętego kółka. Próbuje też kolorować obrazki, choć na razie robi to niedokładnie. Z zapałem pomaga w ugniataniu ciasta. Buduje wieżę z około ośmiu drewnianych klocków.

 

Ruchliwość
Dziecko jest bardzo ruchliwe. Bez kłopotu biega, omija przeszkody i nie wywraca się z byle powodu. Schodzi ze schodów, stawiając nóżki na przemian. Na spacerach chodzi po krawężnikach, podjazdach dla wózków, schodkach. Potrafi kręcić się wokół własnej osi, podskakiwać, kucać, chodzić na palcach, stać na jednej nodze i zeskoczyć ze schodka, nie tracąc równowagi podczas lądowania. Wspina się po drabinkach, zjeżdża ze zjeżdżalni, jeździ na trzykołowym rowerku. Próbuje naśladować czyjeś ruchy. Łapie i rzuca piłkę.

 

Samodzielność
Twoje dziecko, uwielbia wszystko robić samodzielnie. Własnoręcznie rozpina guziczki przy sweterku, sam kroi swoje ziemniaczki na talerzu i głośno protestuje, gdy ktoś ośmieli się spróbować go karmić. I bardzo dobrze. Niektóre maluchy są bardzo towarzyskie, a inne mniej. Ale wszystkie dzieci w tym wieku interesują się rówieśnikami i potrzebują ich. Trzylatek potrafi okazywać współczucie, bawić się z kimś, zawierać znajomości, a nawet się zaprzyjaźniać.

 

Aniołek czy diabełek?
W porównaniu z dwulatkiem, dziecko teraz rzadziej się awanturuje, nie mówi już na wszystko „nie”. Zależy mu, by sprostać oczekiwaniom dorosłych. Można już z nim współpracować i nieźle dogadywać się, rozmawiając i tłumacząc zasady, np. „Ty zrobisz to, a ja tamto” albo „Teraz ja, a potem ty”.

 

Zwróć uwagę
Jeżeli Twój maluch w jakiejś dziedzinie wyraźnie odstaje od rówieśników (pamiętaj: od większości z nich, a nie od wyjątkowo utalentowanych jednostek), np. jest o wiele mniej sprawny ruchowo albo dużo gorzej rysuje, spróbuj ustalić przyczyny tej sytuacji. Im wcześniej zaczniecie pracować nad tym, co sprawia dziecku kłopoty, tym większa szansa, że dogoni ono rówieśników. Oczywiście nie każdy brzdąc musi być świetnym rysownikiem albo sportowcem, ale każdy powinien robić postępy i rozwijać się harmonijnie (dlatego nie wolno np. zaniedbywać rozwoju fizycznego na rzecz umysłowego lub odwrotnie).

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • wosana madry artykul;-) moja corka jak narazie pisze i maluje obiema raczkami wiec nie wiem czy jest prawo czy leworeczna

  04-12-2010 17:40:08

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula synek na początku brał wszystko do lewej rączki a teraz jest praworęczny!!!!! chyba mu już tak zostanie?

  15-03-2011 16:18:01

  zgłoś naruszenie
 • Agacia80 Moja córa korzysta z obu rączek. Jak zmęczy się jedna zawsze w zapasie jest ta druga :)

  05-08-2011 12:58:53

  zgłoś naruszenie
 • asia_szymon moj mały jak na razie tez z obyu korzysta, chodz zauwazyłam ze lepiej mu jak ma cos w prawej raczce

  29-12-2011 12:40:15

  zgłoś naruszenie
 • wejma moja używa obie rączki ale lewą bardziej

  29-12-2011 21:50:31

  zgłoś naruszenie
 • yvonta U nas jednak prawa rządzi ;)

  06-01-2012 20:43:12

  zgłoś naruszenie
 • lilithbb Moja przebiera raz lewą a raz prawą. Hmmm

  01-02-2012 08:43:38

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!