oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-05-25

Listerioza i toksoplazmoza

W czasie ciąży powinnaś szczególnie zwracać uwagę na higienę w przygotowywaniu posiłków, aby nie złapać wirusów i bakterii i nie przekazać ich dziecku. Nawet niewielka ilość bakterii powodująca zatrucie pokarmowe może zaszkodzić dziecku. U dorosłych może wywołać niewielką gorączkę lub wymioty, ewentualnie biegunkę. Jednak, jeśli chodzi o rozwijające się dziecko w Twoim łonie, taka niewielka ilość bakterii może bardzo zaszkodzić.

Galeria

Listerioza.
To rodzaj zatrucia pokarmowego spowodowanego przez bakterię listerii. Objawami zachorowania jest wysoka temperatura, ból mięśni, ból szyi, wymioty i biegunka, bardzo często przypominają objawy grypy. Objawy często ustępują po jakimś czasie od zakażenia, dlatego bardzo ławo jest pominięcie listeriozy w czasie diagnozy choroby. Niestety nieleczona listerioza może prowadzić do poronienia lub porodu martwego dziecka. Może również powodować problemy z oddychaniem, hipotermię lub zapalenie opon mózgowych po porodzie. Aby uchronić się od listeriozy unikaj pokarmów, które często są nośnikami właśnie tej bakterii – serów pleśniowych, zwłaszcza tych miękkich i niebieskich, niedogotowanego mięsa i źle podgrzanej żywności (bakterie listerii zabija wysoka temperatura), szczególnie niepodgrzanego mięsa i pasztetów.

 

Toksoplazmoza
Wywołuje ją pasożyt znajdujący się w surowym lub nieugotowanym mięsie oraz w odchodach kota. Objawami zachorowania są spuchnięte gruczoły szyjne, bóle mięśniowe, bóle głowy i zmęczenie – przypominają one objawy grypy. Choroba ta nie jest groźna dla dorosłych, jednak może mieć poważne konsekwencje dla nienarodzonego dziecka. Może prowadzić do poronienia lub urodzenia martwego płodu. Dzieci zakażonych matek mogą mieć problemy ze wzrokiem lub wodogłowie. Jeśli masz w domu kota, to być może już uodporniłaś się na tę chorobę. Jednak w okresie ciąży postaraj się zachować ostrożność. Unikaj opróżniania a nawet dotykania pojemnika z piaskiem Twojego kota. Poproś partnera aby wyrzucał za Ciebie kocie odchody. Pojemnik za każdym razem powinien być zalewany wrzątkiem na 5 minut, by zabić bakterie.
 

 

 

 

Agata Pawlicka
Opracowanie na podstawie "Moja ciąża, tydzień po tygodniu"

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!