oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Malec pije za dużo soku. Odzwyczajać?

Twoje dziecko co pięć minut domaga się kolejnej porcji soku. W ciągu doby wypija go całe morze. To może być picie nawykowe.

Galeria

Problem picia nawykowego pojawił się odkąd wymyślono plastikowe butelki i kubki niekapki. Można je dawać dziecku, bez obawy, że zrobi sobie krzywdę. Choć dla rodziców jest to oszczędność czasu, dziecko nabiera złych nawykówZdarza się, że butelka staje się dodatkową i ulubioną zabawką dziecka. Najprostszą droga prowadzącą do uzależnienia dziecka od butelki jest podawanie mu jej przy każdej oznace niezadowolenia, bez względu na to czy jest spragnione. Kapryszące i marudzące dziecko szybko się uspokaja gdy dostaje butelkę. Wkłada cała energię w samodzielne picie i ssanie. Jeśli mama mu jej po opróżnieniu nie zabierze - może w dowolnej chwili znowu po nią sięgnąć. I tak ma nową świetną zabawkę.

 

Picie przed snem
Im dziecko więcej wypija przed snem, tym więcej w nocy siusia, trudniej mu wyrosnąć z pieluch i zaczyna się w nocy budzić z pragnienia. A najgorsze jest to, że takie usypianie ma fatalny wpływ na zęby, które błyskawicznie atakuje próchnica i to nawet wtedy, gdy dziecko pije czystą wodę Problem jest na tyle poważny, że w Niemczech próbowano zrezygnować w ogóle z produkcji i sprzedaży plastikowych butelek i kubeczków niekapków. Ostatecznie stanęło na szeroko zakrojonej kampanii społecznej, po której liczba małych nałogowców zdecydowanie spadła. W Polce na szczęście aż tak źle nigdy nie było, ale problem niewątpliwie istnieje.

 

Odzwyczajanie dziecka
Odzwyczajenie dziecka od picia nie jest łatwe. Uzależnienie od butelki jest tak silne, że stres pojawiający się przy próbie oduczenia można porównywać do tego, który przeżywa dorosły przy rzucaniu palenia. Trochę łatwiej będzie jeśli kobieta wciąż karmi dziecko piersią. Gdy nadchodzi czas wprowadzania nowych smaków pilnuj pór podawania posiłków. Picie podawaj w kubeczku. Jeśli ze względów praktycznych decydujesz się podać dziecku picie w kubku niekapku, zabieraj go z łapek dziecka zaraz po opróżnieniu - nie stanie się zabawką.

 

Karmienie butelką
Jeśli karmisz butelką, to przede wszystkim wyjmuj ją dziecku z rąk zaraz po tym, jak wyssie z niej ostatni łyk mleka czy napoju. Gdy problem jest już w bardziej zaawansowanym stadium możesz zacząć od wychowawczej pogadanki. Przecież ani mama, ani tata, ani babcia, dziadek i starszy brat nie piją z butelki - mają kubeczki i szklanki. By wzmocnić efekt słów - kup przepiękny ,,otwarty’’ kubeczek z ulubionym bajkowym bohaterem. Ważne, by był lekki i wygodny. A na spragnionego malca budzącego się w środku nocy najlepszym sposobem jest czysta woda zamiast soczku czy herbatki - po przejściu na nie większość dzieci szybko rezygnuje z nocnych pobudek. Pomysłów ułatwiających wybrnięcie z tego problemu każdy rodzic będzie miał sto – wszystko. Pamiętać należy by raczej nie podawać dzieciom zbyt wielu soków. Ich duża ilość odbiera dzieciom apetyt. Powodują to cukier dodany oraz cukier z owoców. Jeśli więc sok, to taki bez dodatku cukru. Najlepiej będzie ograniczyć ilość podawanych soków maksymalnie do 180 ml/ dobę ze zwróceniem uwagi na to aby soki były pasteryzowane. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozcieńczanie soków wodą niegazowaną.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • admin_agnieszka Moje maluchy też tak miały

  08-02-2011 16:53:25

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm dzieko bardzo szybko się przyzwyczaja wiem bo oststnio odzwyczajałam picia w nocy moją 4 letnią córe mimo że piła w nocy , ale z zsokami jest gorzej ja pozwalam na 100 ml dziennie nie więcej i to tylko 100 procentowego , w 100ml niepowinno być więcej cukru niż 10 mg

  15-03-2011 21:11:26

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Moja córa też pije jak smok na szczęście nie na noc więc "wpadki" juz od dawna się jej nie zdarzają

  07-11-2011 11:01:06

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!