oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Mama i tata czyli jak rozróżnić płeć?

Dzisiejszy podział między mamą i tatą nie jest już tak klarowny jak jeszcze kilka lat temu. Całkiem normalne jest, że dziecko powinno poznać różnice między płciami. Choć wiele stereotypów nie funkcjonuje, to wciąż pokutują ich pozostałości.

Galeria

Mama w fartuszku i ze ściereczką do kurzu, wiecznie zmartwiona czy jej pociecha ma dobrze dopasowane skarpetki. Z drugiej strony ojciec ubrany w garnitur albo w roboczy kombinezon troszczący się o dach nad głową na swojej rodziny. Ale te podziały się zacierają. Dla dziecka normalne stają się różnicę między mamą i tatą ale zamiast pielęgnować stereotypy, kształtuj u dziecka postawę że ważniejsza jest równość.

 

Mama i tata
Mama, mimo pracy zawodowej, nadal sama wykonuje obowiązki domowe. Zwykle to mama swój czas wolny przeznacza na pranie, prasowanie, zmywanie naczyń. Coraz częściej zdarzają się jednak domy, gdzie istnieje równy podział obowiązków. W takich domach niczym niezwykłym jest przewijanie dziecka przez tatusia, czytanie bajek, sprzątanie łazienki. Nawet jeśli chcemy uczyć dziecko równości płci, musimy uważać, by w świadomości dziecka nie zatrzeć różnic między mamą i tatą. Mężczyźni i kobiety różnią się na wiele różnych sposobów i powinniśmy to podziwiać i szanować.Nie trzeba być mamą aby podsunąć dziecku ramię by się wypłakało. Nie trzeba być tatą by uczyć malca jak się kopie piłkę. Zachęcaj tak samo córkę, jak i syna do pocieszania płaczącego kolegi w piaskownicy.

 

Dorastające dzieci
Dzieci, które dorastając widząc zarówno kobiety jak i mężczyzn pielęgnujących swoje potomstwo, mają dużo większe szanse, że one same w przyszłości będą troskliwymi rodzicami – bez względu na to czy są dziewczynkami czy chłopcami. Normalne jest więc pozwalanie chłopcom na uzewnętrznianie swoich uczuć zamiast nakazywanie im być „twardym”. Pomoże to wyrosnąć im na wrażliwych mężczyzn, mężów i ojców.Nie znaczy to, że należy chwalić wszystkie takie zachowania. Jeśli dziewczyna lubi chodzić po drzewach, jest odważna, nie wahaj się grać „ostro”. No i najbardziej istotna rzecz. Koniec ze stereotypami względem zabawek. Nie zabraniaj dziewczynkom zabawy samochodzikami czy piłką, jeśli to lubią. Nie należy jednak narzucać dziecku zabawki by przełamać tradycyjny stereotyp płci. Problemem w budowaniu takiego podejścia mogą być książki. Wciąż wiele jest pozycji, które podkreślają stereotypy. Spróbuj więc znaleźć opowiadania, w których zarówno mężczyźni, jak i kobiety są lekarzami, nauczycielami, konstruktorami a mamusie i tatusiowie w pełni partycypują w wychowaniu dziecka. Nie przesadzajcie jednak z przesiewaniem literatury. Do wszystkiego trzeba podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Normalne w tym wieku jest również to, że dziecko zaczyna kształtować swoją przyszłość. Naucz go, że wykonywanie zawodu strażaka czy architekta nie wyklucza bycia mamą i tatą.

 

Zdumiewam słownictwem
Normalne jest, że trzylatek zdumiewa swoim słownictwem i sprawnością. Dziecko w tym wieku staje się też bardzo towarzyskie, uwielbia zawierać nowe znajomości. Już nie potrzebuje rytuałów, ustalonego harmonogramu dnia. Dziecko chętnie popisuje się recytując krótkie wierszyki. Zdumiewa także swoją sprawnością fizyczną. Trzylatek potrafi założyć buty (choć nie umie ich jeszcze zawiązać), a wchodząc po schodach stawia nogi na przemian, z zapałem pedałuje na trójkołowym rowerku.

 

Nie lubię wstawać
Całkiem normalne jest, że maluch nie lubi wcześnie wstawać. Poranne okrzyki w stylu „wstawaj do żłobka nie zachęcają do dobrego humoru. Zamiast pokrzykiwać, połóż się koło malucha i obudź delikatnym pocałunkiem. Możesz również cichutko puścić jego ulubioną piosenkę. Jeśli szkrab nie chce od razu wstać, daj mu parę minut. Wspólne przytulanie, pieszczoty a może nawet łaskotki to dobry bagaż na nadchodzący dzień. Poranna toaleta czy ubieranie nie powinny przebiegać w nerwowej atmosferze. Jeśli Twój maluch wyjątkowo wolno zakłada koszulkę czy myje zęby, zróbcie wyścigi. Dobrym pomysłem jest zakup stopera – za wykonanie określonej czynności w ustalonym czasie należy się nagroda w postaci naklejki lub gazetki z rebusami.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • beata1mm dopiero teraz widać jak nasza córa dużo umie już jako 2 latek spała w nocy bez pampersa , muwi tak dużo że buzia się jej niezamyka ale widać to dopiero z perspektywy czasu

    16-03-2011 20:32:03

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!