oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-07-26

Masaż Shantala

Kiedy francuski położnik Frederique Leboyer zobaczył w Kalkucie niepełnosprawną kobietę, która trzymała na kolanach swoje dziecko i poprzez dotyk nawiązywała z nim bliską relację zafascynowany tym specjalnym masażem wrócił do Francji i zaczął go stosować. Okazało się, że masaż ten ma niezwykle pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Nazwał go masażem Shantala od imienia niepełnosprawnej matki. Masaż Shantala nie jest masażem rehabilitacyjnym, ten wyjątkowy rodzaj dotyku może wykonywać każdy rodzic. Masaż jest prostą sztuką, którą z łatwością każdy może opanować.

Galeria

Korzyści płynące z masażu są ogromne, przede wszystkim dziecko śpi dłużej i spokojniej, pobudzamy najważniejsze organy dziecka, wspomagamy system nerwowy. Jeśli dziecko często cierpi na kolki masaż Shantala zapobiega problemom układu trawiennego. Masaż to nie tylko korzyści fizyczne, udowodniono również korzyści emocjonalne. Niemowlaki mają najlepiej rozwinięty zmysł dotyku, codziennym masażem zaspokajamy potrzebę dotyku i miłości, dziecko czuje się bezpieczne. Efekty obserwuje się też u dzieci już starszych, które były masowane w wieku niemowlęcym. Młodzież ta wyrasta na osoby pewne siebie, wzrasta ich poczucie własnej wartości- wie że jest kochane i akceptowane, dajemy dziecku podstawy do rozwoju społecznego. To bardzo ważne aspekty, o których warto pamiętać.

 

Masaż wpływa korzystnie również na osobę, która ten masaż wykonuje. Jeśli jest to kobieta na pewno wzrasta poczucie własnej wartości, że jest się dobrą matką, dla taty daje poczucie , że jest aktywnie włączony do rodziny, masaż uczy również mowy ciała dziecka. Zachęcam serdecznie do masowania własnych dzieci, polecam jednak naukę masażu pod okiem instruktora Polskiej Szkoły Masażu Shantala, ponieważ tylko prawidłowo wykonywany masaż daje zamierzone efekty.

 

 

Karolina Luzar
Położna dyplomowana,
Instruktor Masażu Shantala
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!