oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-05-22

Mężczyźni a poród rodzinny

Dawniej w narodzinach dziecka uczestniczyły jedynie kobiety, które wspierały rodzącą. Obecnie wielu mężczyzn decyduje się wziąć udział w porodzie, chce usłyszeć pierwszy krzyk dziecka, zobaczyć, jak pojawia się główka, a nawet przeciąć pępowinę. Z drugiej strony są też partnerzy, którzy wybierają poród rodzinny wbrew własnej woli, bo czują presję partnerki i otoczenia.

Galeria

Jak wynika z badań poród rodzinny jest bardziej wymagający emocjonalnie dla mężczyzn niż się tego spodziewano. Badania dotyczące przeżywania porodu rodzinnego przez ojców pokazują, że doświadczają oni głębokich, intensywnych emocji. Odczucia przez nich opisywane to zarówno radość, duma, ulga, szczęście, satysfakcja, wdzięczność, spełnienie, jak i dyskomfort, zakłopotanie, niepokój, bezradność, bezużyteczność, mieszane odczucia w stosunku do personelu i otoczenia szpitalnego.


Negatywne emocje wynikają częściowo z obawy o bezpieczeństwo partnerki i dziecka, nieobecności w danym momencie położnej, braku wsparcia, ograniczonej możliwość zaangażowania w podejmowanie decyzji, są znacznie częstsze przy komplikacjach, porodach zabiegowych (np.: nagłe cesarskie cięcie, poród kleszczowy). Istotne jest, aby partnerzy byli do porodu przygotowani: wiedzieli wcześniej jak poród wygląda, jak mogą wspierać partnerkę, znali etapy porodu.

 

W większości ojcowie oceniają poród rodzinny jako bardzo pozytywne doświadczenie, pogłębiające więź, bliskość z partnerką, dające poczucie jedności. Jest to jedyne wydarzenie, które wywołuje tyle wspólnych emocji, zwiększa zażyłość, spójność między rodzicami i pozostawia tak intensywne wspomnienia. Często wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości taty i mamy. Kobiety odbierają partnerów jako bardziej pomocnych podczas porodu niż oni to odczuwają. Z kolei mężczyźni doznają więcej pozytywnych emocji podczas porodu niż wydaje się ich partnerkom. Wspólny poród jest szansą na zbliżenie się do siebie, umocnienie relacji, bycie razem w momencie nieporównywalnym z niczym innym.

 

Poród rodzinny ułatwia ojcom aktywne wejście w nową rolę życiową, pomaga w nawiązaniu więzi z maleństwem i zaangażowaniu w jego opiekę. Rozbudza też poczucie odpowiedzialności za swoją partnerkę i dziecko. Doświadczenie wytrzymałości, poświęcenia, trudu rodzącej budzi u mężczyzn respekt, dumę, podziw, szacunek. Zobaczenie jakim wysiłkiem jest poród daje większe zrozumienie, wsparcie ze strony tatusiów w okresie poporodowym. Statystyki pokazują, że obecność ojca przy porodzie łagodzi poczucie stresu rodzącej kobiety, obniża ryzyko pojawienia się u niej depresji poporodowej, a także wzmacnia więź psychiczną między partnerami.
 

 

mgr Kinga Adamska

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • yvonta Szkoda że mój mąż nie zdążył ;)

  28-06-2012 12:12:37

  zgłoś naruszenie
 • GriszkaSyberyjska mój partner nie jest gotowy na rodzinny poród. Usłyszał od kogoś że obecność podczas porodu może doprowadzić do jakiś niekorzystnych zmian w psychice mężcztzny :(. Ale obiecał że będzie trzymał mnie za rękę, zanim wszystko się zacznie. Czy powinnam zachęcić go do udziału w porodzie?

  Pozdrawiam wszystkie przyszłe i obecne Mamy! :)

  08-11-2013 10:11:44

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!