oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Karmienie piersią na żądanie

Dla dziecka najlepsze będzie mleko matki bezpośrednio z piersi. Coraz więcej matek karmi dziecko piersią według zasady „na żądanie”. Już od dawna nie praktykuje się metody regularnego karmienia według szczegółowego grafika.

Galeria

Gdy moje dziecko płacze, najpierw sprawdzam, czy ma suchą pieluchę a potem przystawiam je do piersi. Jeśli zacznie pić, znaczy że było głodne. Coraz częściej, właśnie tak, reagują matki noworodków. I to bardzo prawidłowe zachowanie.  Poprawnym i najlepszym bowiem pokarmem dla dziecka w tym wieku jest mleko matki. Jeśli dodatkowo decydujemy się na karmienie piersią, dziecko ćwiczy technikę ssania. Chociaż rodzi się z wyuczonym odruchem ssania, to w tym momencie nie do końca zdaje sobie sprawę, po co jest mu ta umiejętność potrzebna.

 

Jak często karmimy dziecko?
Dziecko karmimy piersią na żądanie. Najczęściej przerwy między posiłkami wynoszą ok. 2-3 godzin. Jeśli z jakichś powodów karmienie piersią jest niemożliwe, podajemy sztuczne mleko modyfikowane, tzw. początkowe. W przypadku wystąpienia u dziecka nietolerancji, musimy skonsultować się z lekarzem, który ustali inny sposób żywienia przy pomocy tzw. mieszanek eliminacyjnych. Ważne jest, by żywić dziecko często, ale małymi porcjami. Po odstawieniu od piersi trzymaj bobasa w pozycji pionowej, dopóki mu się nie odbije. Później układaj je na prawym boku.Dziecko potrafi opróżnić Twoją pierś w ciągu około dziesięciu minut. Pozwól mu więc ssać drugą pierś, jak długo zechce. Gdy będziesz karmić niemowlę drugi raz, zacznij od innej piersi. Jeżeli dziecko nie opróżnia piersi, Ty musisz dokończyć, wyciskając resztę pokarmu.

 

Odciąganie pokarmu
Opróżnianie piersi jest konieczne w pierwszych kilku lub nawet kilkunastu dniach karmienia. Robi się to by uniknąć zastojowi mleka. Nie ma prostej zasady, ile mleka odciągać. To bardzo indywidualna sprawa. Odciągaj tylko tyle, aby zmniejszyć obrzmienie piersi. Po pewnym czasie piersi „dopasują się” do potrzeb Twojego dziecka i będą produkowały tyle pokarmu ile dziecko będzie w stanie zjeść. Ewentualny nadmiar pokarmu będzie wchłaniany do Twojego krwioobiegu.W innych przypadkach regularne ściąganie pokarmu po każdym karmieniu nie jest potrzebne. Należy to jednak zrobić w konkretnych sytuacjach:
- gdy dziecko jest chore, urodziło się przedwcześnie i nie może być karmione bezpośrednio z piersi
- gdy dziecko nie potrafi wyssać odpowiedniej ilości pokarmu. Zdarza się najczęściej w pierwszych dobach po urodzeniu
- gdy dziecko przestało ssać pierś lub ssie rzadko. Odciągaj pokarm by zwiększyć produkcję pokarmu.

 

Ulewanie
Ulewanie jest bardzo normalnym zjawiskiem u niemowląt. Bezpośrednio po karmieniu z ust dziecka wylewa się część pokarmu. Towarzyszy temu często również odbijanie. Jeśli dziecko nie traci na wadze, nie ma powodu do niepokoju. Po miesiącu, gdy mięśnie zwieracza przełyku wykształcą się a dieta dziecka będzie stała, ulewanie zaniknie.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!