oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Moczenie nocne problemem wielu dzieci

Co może być tego powodem? Trzylatki zwykle nie siusiają już w pieluchy. Nauczone korzystania z nocnika ostatecznie rezygnują z załatwiania się do pampersów.

Galeria

Często się jednak zdarza, że w nocy moczą łóżko. Przyczyną tego może być stres.

 

Moczenie u dzieci
Moczenie nocne jest częstym problemem wieku dziecięcego. W większości przypadków ustępuje ono samoistnie wraz z wiekiem. Jednak u części dzieci moczenie staje się problemem, który rodzice wraz z dzieckiem powinni rozwiązać. Szczególny niepokój powinien pokazać się, gdy mimo ukończenia piątego roku życia, dziecko wciąż się moczy. Gdy już teraz, w wieku trzech lat uda nam się zdiagnozować problem i zobaczyć co jest przyczyną takiego stanu, z pewnością dużo szybciej uda nam się ograniczyć to nieprzyjemne zjawisko. Kluczem do sukcesu w zwalczeniu problemu - moczenie nocne u dzieci jest to zrozumienie, że dziecko nie chce się moczyć, że jest to niezależne od jego woli. W związku z tym wszelkie kary, zawstydzanie dziecka, podawanie mu przykładów rówieśników bądź rodzeństwa prowadzą jedynie do pogłębienia problemu, gdyż na tą dolegliwość która ma swoją przyczynę fizjologiczną dodatkowo nakłada się problem stresu i poczucia niższej wartości. Konieczne jest zrozumienie przez rodziców, że dziecku potrzebna jest ich pomoc i współpraca. Kontrola nad oddawaniem moczu w nocy nie u wszystkich dzieci rozwija się jednakowo. Łatwiej uzyskują ją dziewczynki, u chłopców rozwija się ona później. Błędem jest podejście do moczenia nocnego jak do dolegliwości przemijającej, którą nie warto się zajmować gdyż dziecko - ,,wyrośnie z tegoˮ. Ta obiegowa opinia często powoduje, że rodzice wstydzą się choroby swojego dziecka błędnie uważając, że przyczyna tkwi w stosunkach rodzinnych i opóźniają rozpoczęcie leczenia.

 

Przyczyny
Przyczyny są dość trudne do ustalenia. Bardzo często występuje rodzinnie. Stwierdzono, że moczy się 77% dzieci, których oboje rodzice moczyli się w dzieciństwie. Stwierdza się także opóźnienie dojrzewania prawidłowej kontroli nad czynnością pęcherza moczowego oraz procesów przebiegających w mózgu, odpowiedzialnych za przebudzenie się. Sytuację może pogarszać nadmierna ilość płynów wypijanych przed snem. Problemem może być też otoczenie. Z dziećmi już tak jest, że jak zauważą, że dorosłym na czymś szczególnie zależy, to będą tym sterować, trochę na przekór, żeby nie było tak, ze to dorosły wszystko narzuca i kontroluje, ze dziecko samo zadecyduje gdzie, jak i kiedy zrobi.

 

Jak sobie z tym radzić
Po pierwsze, dziecko, które ma niewiele ponad dwa lata dopiero niedawno nauczyło się, że można kontrolować siusianie. Nie wymagajmy od niego, że będzie to robić całkiem bezbłędnie. Nawet gdy udaje się mu panować nad siusianiem a w nocy zdarzy się zmoczyć materacyk, nie wyśmiewajmy tego. Gdy w ciągu dnia dziecko posiusia się w majteczki (bo przecież z pieluch już zrezygnowaliśmy), poczekajmy aż samo o tym powie. Wtedy zamiast dopytywać się ,,a dlaczego wcześniej nie zawołałeś, że chcesz siusiu?ˮ, można powiedzieć: „ojej, to masz kłopot, bo są mokre majteczki i spodenki i teraz musisz się przebrać”. Dziecko potrafi zdjąć już pojedyncze części garderoby więc możesz nakłonić je by samo to zrobiło. Dwulatek jest na tyle samodzielny, że to jemu po prostu musi na tym zależeć. Gdy rodzicom bardzo zależy na tym by dziecko przestało się już załatwiać w pieluszki, dziecko ze strachu podświadomie załatwia się w majteczki. Niektóre dzieci w tym wieku są już gotowe do pójścia np. do żłobka, ale czas płynie i często wszystko układa się ,,samoˮ.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm my zaczęłiśmy odzwyczajać mała jak skończył a2 latka ale owszem zdażało się że jeszcze sie moczyła do 3 lat teraz ma 4 i sama chodzi w nocy do ubikacji ale do łóżka juz nie

  27-04-2011 21:04:19

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Nikusi też się jeszcze zdarza

  01-03-2012 23:23:21

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Potrafię już mówić całkiem sporo

  Radość z mówienia szybko może być przysłonięta tym, że mowa dziecka może być niezrozumiała. Jednak kilka...

 • Przełom w życiu dziecka

  Początek trzeciego roku życia czyli moment przełomowy w życiu naszego dziecka.

 • Brak apetytu u dziecka

  Dlaczego nasze dziecko nie ma apetytu?

 • Zabawa - pomocna w nauce sprzątania

  Denerwują Was porozrzucane zabawki, nieład w całym mieszkaniu? To dobry moment by nauczyć dziecko sprzątania.

 • Zdrowy zgryz u dzieci

  Kiedy odzwyczaić dziecko od smoczka? Sporadyczne ssanie smoczka służące zaspokajaniu odruchu ssania nie stanowi...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!