oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

2 miesiąc życia dziecka - możliwości niemowlęcia

Dwumiesięczne niemowlę podnosi już główkę, śledzi przedmioty, reaguje z ożywieniem na dźwięki a także uczy się gruchać…

Galeria

W drugim miesiącu życia dziecko powinno odpowiadać już uśmiechem na uśmiech, wodzić wzrokiem za przedmiotem poruszającym się po łuku, w polu jego widzenia. Dziecko potrafi reagować na dźwięki ożywieniem, płaczem lub uspokojeniem się. Potrafi również:
- chwytać przedmiot włożony do ręki
- wyciągać rękę w kierunku przedmiotu
- głośno się śmiać
- wydawać okrzyki zadowolenia
- składać ręce

 

Umiejętności 2-miesięcznego niemowlęcia
Jeśli położysz malca na brzuszku, będzie umiał podnieść głowę i ramiona i utrzymywać je w górze nawet przez 5 minut. Niemowlak położony na plecach szybko kopie nóżkami. Dziecko wodzi też wzrokiem za przesuwającym się przed oczami kolorowym przedmiotem. Gdy słyszy interesujący go dźwięk, odwraca głowę w jego stronę. Rozpoznaje głos mamy i taty. Maleństwo coraz szerzej otwiera oczy, jeszcze bezładnie wymachuje rączkami, ale już rozbrajająco się uśmiecha. Noworodek staje się niemowlakiem. Gdy podtrzymując maluszka, postawisz go w pozycji pionowej, kontroluje ustawienie głowy. Dotykając podłoża, ugina nogi.

 

Śpię trochę mniej
Dziecko jest w ciągu dnia coraz bardziej ożywione. Wydłużają się odstępy między drzemkami. Łatwo zauważyć też regularność w odczuwaniu głodu. Maluch dopomina się o jedzenie najczęściej co trzy godziny. Zauważysz też, że apetyt dziecka nagle wzrośnie. Lekarze nazywają to skokiem rozwojowym. W tym okresie bobas może się domagać jedzenia nawet częściej niż co godzinę. Może też zdarzyć się kolka niemowlęca. To przykry ból brzuszka, który dokucza niektórym niemowlętom w pierwszych miesiącach życia. Dziecko pręży się, wymachuje rękami i ma bardzo twardy brzuszek. Wśród lekarzy trwają spory, co jest przyczyną kolki. Jedni mówią, że to wynik niewłaściwej diety karmiącej mamy, inni o alergii. Jeszcze inni uważają, że maluch nie radzi sobie z nadmiarem bodźców.

 

Niemowlę poznaje siebie
Niemowlę poznaje swoje ciało. Uczy się też zmieniać pozycję poprzez przenoszenie ciężaru ciała. Przy okazji rodzice powinni zwrócić uwagę czy maluszek zwraca głowę w obie strony.Aby zapobiec ewentualnej asymetrii należy wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonywać naprzemiennie.Kładąc dziecko na podłoże kładźmy je raz przez lewy raz przez prawy boczek. Zmieniajmy maluszkowi często pozycje, dajmy mu swobodę ruchów i nie ograniczajmy pola widzenia.

 

Wzrok
Dziecko widzi kolory. Dobrze jest zawiesić kolorowe karuzele nad łóżeczkiem. Ważne by nie było ich zbyt dużo bo zamiast pomóc, wzmogą niepokój u dziecka. Warto też dać dziecku zabawkę, która będzie miała malutkie lusterko. Dziecko wpatrując się w swoje odbicie, będzie się dobrze bawić.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • ptnmeteaje E052pl <a href="http://zvnsisnjgkro.com/">zvnsisnjgkro</a>

  31-08-2011 18:42:46

  zgłoś naruszenie
 • qswraxyzl ajuDpZ , [url=http://monsgsxgyujp.com/]monsgsxgyujp[/url], [link=http://elitdrceczuk.com/]elitdrceczuk[/link], http://lrtywqphjyvy.com/

  01-09-2011 09:23:49

  zgłoś naruszenie
 • gzojpwnz Efcp29 <a href="http://qgzhllvyeqle.com/">qgzhllvyeqle</a>

  03-09-2011 10:43:46

  zgłoś naruszenie
 • wsihzp XugEAk , [url=http://jksscmptwzdm.com/]jksscmptwzdm[/url], [link=http://nopesgdvfyzz.com/]nopesgdvfyzz[/link], http://abiqanjkegkr.com/

  03-09-2011 18:48:38

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 dzieci są kochane

  23-11-2011 22:21:53

  zgłoś naruszenie
 • megi8963 Mój mały zamiast gruchać opowiadać zaczyna po swojemu, całą serie agu ga ge gara aga potrafi przez godzine mówić.

  26-11-2011 14:39:29

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!