oceń Ocena:
***

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Nadwaga niemowlęcia

Tłuściutkie policzki, dołeczki na kolankach i łokciach nie zawsze muszą oznaczać, że Twój niemowlak będzie miał skłonność do nadwagi. Duża ruchliwość szybko pozwoli dziecku nabrać masy a tłuszczyk zamieni się w mięśnie.

Galeria

W rozmowach z młodymi rodzicami łatwo da się zauważyć zachwyt rodziny nad „pulchnością” niemowlaka. Gdy dziadkowie, ciotki i wujkowie zachwycają się dołeczkami na łokciach, rodzice przekonani, że w modzie jest szczupła sylwetka, boją się, że z niemowlęcia wyrośnie nieszczęśliwe, grube dziecko, a potem żałosny, otyły dorosły. Tymczasem tusza u niemowlaka nie musi być powodem do niepokoju i determinuje otyłości w przyszłości. Dopóki dziecko jest ruchliwe, żywo macha rączkami, przewraca się na bok, bawi się, nie ma powodów do obaw. Dziecko zbyt pulchne, aby się ruszać, może stać się ofiarą zaklętego koła nieruchliwości. Im mniej się porusza, tym bardziej tyje, a im jest grubsze, tym trudniej mu się ruszać. Skłaniaj więc dziecko do ruchu, a nie doprowadzisz do otyłości.

 

Ssanie kciuka
Nie ma nic dziwnego w tym, że dziecko ssie paluszki. W ciągu pierwszego roku życia absolutnie wszystkie dzieci będą miały taki czas, że polubią ssać palce. Niedługo potem niemowlę zacznie wkładać do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Nie ma powodów do obaw. Nie ma dowodów na to, że ssanie kciuka jest samo w sobie niebezpieczne. Nie powoduje też zaburzeń zgryzu czy próchnicy o ile ustanie przed piątym rokiem życia. Niektórzy specjaliści uważają, że ssanie kciuka jest zachowaniem rozwojowym, które zwykle samo ustępuje z wiekiem, dlatego nie powinno się odzwyczajać dziecka od kciuka, przed ukończeniem czwartego roku życia. Na razie więc pozwól dziecku ssać kciuk. Czasem dla urozmaicenia pozwól dziecku possać pierś. Choć pokarmu nie będzie już bardzo dużo, to stanie się to miłym akcentem urozmaicającym poznawanie świata.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!