oceń Ocena:
***

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-15

Nadwaga u dzieci

Pierwszą chorobą, której nadano miano „cywilizacyjnej” była otyłość. Co roku wzrasta liczba osób, które umierają z powodu jej powikłań. Niestety coraz częściej problem otyłości dotyka również małych dzieci.

Galeria

Nadwaga u dzieci staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Od lat obserwowana była w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej, obecnie zaczyna być widoczna także w krajach Europy Centralnej – w tym również w Polsce. Coraz częściej otyłość postrzegana jest już nie tylko jako choroba, ale swego rodzaju kalectwo. Według badań przeprowadzonych przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), w ciągu ostatnich dwudziestu lat, liczba dzieci otyłych w przedziale wiekowym 2-4 lat wzrosła trzykrotnie ( z 4 do 12 procent).


Kiedy dziecko waży za dużo?
Optymalny sposób rozpoznawania nadwagi i otyłości jest przedmiotem ciągłych dyskusji. Intuicyjnie można powiedzieć, że im więcej kilogramów ponad normę, tym gorzej. Jak jednak wyznaczyć ową „normę”? Obecnie najczęściej stosowanym do oznaczania prawidłowej wagi wskaźnikiem jest BMI (wskaźnik względnej masy ciała). Jest on obliczany według wzoru BMI = masa ciała (kg)/ wzrost (m²). U osób dorosłych, jeśli wskaźnik ten przekroczy 25, mamy do czynienia z nadwagą, jeśli przekroczy 30, zaczynamy mówić o otyłości. W wypadku dzieci przy interpretacji BMI korzysta się z siatek centylowych, które są dostępne u pediatrów.


Dlaczego dziecko jest otyłe?
Jako przyczyny takiego stanu rzeczy podawana jest zazwyczaj zła, najczęściej niedopasowana do potrzeb dziecka dieta, oraz brak ruchu. Coraz częściej wraz z jedzeniem dostarczamy dziecku znacznie więcej kalorii niż tego potrzebuje. Maluch tyje, kiedy je zbyt obfite posiłki, albo jest dodatkowo dokarmiany słodyczami. Nierzadko zdarza się, że jako przekąskę zamiast owoców czy warzyw dostaje batonik lub czekoladkę, a do popicia gazowane, słodzone napoje. Drugą przyczyną nadmiernej wagi jest brak ruchu. W ostatnim czasie już roczne dzieci spędzają po kilka godzin dziennie przed telewizorem, a trzy- czterolatki zaczynają przygodę z komputerem. Ten sposób spędzania czasu nie umożliwia dziecku spalania kalorii, które zostały dostarczone wraz z posiłkiem. Trzeba też podkreślić, że nadwaga i otyłość mają niekiedy również podłoże psychiczne. Bywa, że już małe dzieci chcąc rozładować napięcie i stres objadają się smakołykami. Dlatego ważne jest, aby rodzice zwrócili uwagę na zachowanie malca i pomagali mu rozładować napięcie w inny sposób (np. poprzez rozmowę czy wspólną zabawę).

 

Niebezpieczeństwa związane z nadwagą
Nadmierna waga bardzo często wywiera zły wpływ na samopoczucie dzieci. Maluchy z nadwagą bywają dyskryminowane i krytykowane przez swoich kolegów i koleżanki, nierzadko do tego przyłączają się również dorośli. Znacznej otyłości często towarzyszą również stany depresyjne oraz niska samoocena. Warto tu zwrócić uwagę na to, że takie zaburzenia mogą mieć charakter trwały.

 

Jak zapobiegać nadwadze u dzieci?
Najskuteczniejszą metodą walki z otyłością jest stała zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim należy zadbać, aby dziecko jadło regularnie prawidłowe posiłki. Jeśli zje pożywne, smaczne i zdrowe śniadanie czy obiad nie będzie już miało ochoty na dodatkowe niezdrowe jedzenie (np. słodycze). Nie można również zmuszać dziecka do jedzenia, gdyż zbyt obfite posiłki prowadzą do przekarmienia. To natomiast powoduje nadmierne rozepchnięcie żołądka i malec potrzebuje coraz większych porcji, by zaspokoić głód. Warto zwrócić baczną uwagę jakie przekąski podajemy dziecku. Zamiast paluszków, chipsów czy batoników lepiej dać owoc lub warzywo. Nie zaleca się stosowania głodówek ani żadnych diet (chyba, że zaleci je lekarz lub dietetyk), gdyż najczęściej maluch po niedługim czasie wraca do swojej dawnej wagi. Koniecznym uzupełnieniem jest również zwiększenie aktywności fizycznej dziecka. Dobrym rozwiązanie tej kwestii to np. przyzwyczajenie malca do codziennej gimnastyki, albo długiego spaceru.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm moje dzieci naszczęście niemaja tego problemu stosuje kilka zasad niedokarmiam dzieci między posiłkami niepodaje różnego rodzaju soczków i oranżad , niepozwalam aby babcie i ciocie dokarmiały moje dzieci ale żeby niebyło słodycze też dostaja ale jeszcze niesłyszałam żeby moja 4 letnia córka powiedziała że jest głodna na czekolade

  15-03-2011 20:51:04

  zgłoś naruszenie
 • ewcia03bar u nas nie ma tego problemu na szczęście nie obżeramy się :-) no i genetycznie u nas też nie ma problemu bo u nas wszyscy szczupli są

  06-04-2011 17:28:22

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 my nie mamy problemu z nadwagą

  21-11-2011 18:55:23

  zgłoś naruszenie
 • asia_szymon u Nas na razie nie ma z tym problemu, bo Szymon co zje to zaraz wyskacze

  29-12-2011 12:36:44

  zgłoś naruszenie
 • tataLUKA na szczęście-na razie-ten problem nas nie dotyczy i mam nadzieję, że tak będzie.

  30-01-2012 14:32:07

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Właśnie ciocie i babcie to prawdziwa zmora, każda koniecznie chce dac coś słodkiego :(

  02-03-2012 10:40:14

  zgłoś naruszenie
 • KasiaS29 moje dziecko nie ma takiego problemu gdyż je pięć posiłków na dzień i zero przekąsek między posiłkami

  11-08-2012 17:04:55

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Świadomość używanych wokoło słów

  Codzienne spacery, komponowanie zdrowych posiłków, mycie zębów i rąk, pilnowanie tysiąca...

 • Urządzamy pokój dla dziecka

  Jeśli dziecko spało z rodzicami, nadchodzi czas by przenieść je do własnego łóżeczka. Maluch powinien...

 • Dobre wychowanie

  Kilka słów o prawidłowym wychowaniu naszych pociech.

 • Charakter naszego maluszka

  Jak wychować optymistę? To bardzo trudny czas także zwłaszcza dla rodziców. Dzieci poddają ich cierpliwość...

 • Dziecko na rowerze

  Przyjemnie, zdrowo i ekologicznie. Rower jest wspaniałym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem. Pozwala dziecku...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!