oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2013-06-28

Najdziwniejsze mity o ciąży

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, który przepełniony jest wieloma różnymi, często indywidualnymi reakcjami ze strony organizmu.

Galeria

Powoduje to powstawanie wielu dziwnych mitów wokół ciąży, co niejednokrotnie bywa powodem do silnego niepokoju przyszłej mamy. Które z nich są prawdziwe, a które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością?

Mity o „ciążowych zachciankach”
Apetyt kobiety w ciąży rządzi się swoimi prawami. Jest to wynikiem braku równowagi hormonalnej, która do tej pory była regulowana okresowymi przemianami (związanymi z cyklem menstruacyjnym), a w czasie ciąży o ilości hormonów decyduje rozwijające się dziecko. Nie znaczy to wcale, że teraz będziesz miała tylko ochotę na nietypowe połączenia produktów żywieniowych, jak na przykład czekoladę z ogórkami kiszonymi, ale na pewno Twój gust kulinarny ulegnie znacznej modyfikacji i być może sięgniesz po coś takiego, czego nigdy wcześniej nie miałaś ochoty nawet spróbować.


Dieta w ciąży powinna być odpowiednio zbilansowana, by zapewnić rozwijającemu się dziecku należną ilość składników budulcowych (białek), energetycznych (węglowodanów) oraz odżywczych (witamin). Najważniejszą witaminą w przebiegu ciąży jest kwas foliowy, który musi być uzupełniany w postaci przyjmowania suplementów diety. Najlepiej stworzony jest do tego celu preparat o nazwie Femibion, który zawiera w swoim składzie metafolinę – łatwo przyswajalną formę folianów.


Mity dotyczące nudności

To prawda, nudności są zmorą wielu przyszłych mam, lecz nie wszystkich. W dodatku są sposoby na to, aby u tej pierwszej grupy, znacznie te nudności zredukować, a czasem nawet całkowicie wyeliminować. Metod jest bardzo dużo, trzeba tylko cierpliwie sprawdzić które z nich będą skuteczne w naszym przypadku. Mowa tutaj o szklance ciepłego kakao na noc, lekkiej przegryzki z rana, i to zanim jeszcze wstaniemy z łóżka, ssaniu plasterka cytryny lub naparach z imbiru.

 

Mity dotyczące aktywności fizycznej
Wiele opowieści dotyczących ciąży krąży wokół kwestii aktywności fizycznej. Istotnie, zwiększony wysiłek w ciąży nie jest zalecany, gdyż może być nie tylko szkodliwy dla rozwijającego się dziecka, ale jest przede wszystkim męczący dla samej kobiety. Aktywności takie jak wspinaczka wysokogórska, skoki na bungee, forsowne ćwiczenia fizyczne na siłowni lub inne sporty ekstremalne powinny zostać zawieszone na czas ciąży.


Łagodny wysiłek fizyczny jest jednak w pełni dozwolony. Spacery, delikatne ćwiczenia fizyczne, fitness dla kobiet ciężarnych lub powolne pływanie to aktywności, na które może pozwolić sobie przyszła mama. Czynne formy odpoczynku są równie ważne jak bierne – wystarczy korzystać z nich racjonalnie, nie przemęczając zbytnio organizmu oraz zapewniając mu należną porcję wysiłku fizycznego.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!