oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-10-04

Najważniejsze kwestie przed porodem

Przed wami nowa rola i ogromna odpowiedzialność. Teraz jest najlepszy moment na pierwszą poważną dyskusję dotyczącą postępowania w niedalekiej przyszłości. Czy jesteście gotowi?

Galeria

Pojawienie się nowego członka rodziny oznacza wielką zmianę w waszym życiu. Rodzą się kwestie dotyczące finansów, spraw wychowawczych, relacji z rodziną. Warto poruszyć je już teraz, by wiedzieć, czy razem z partnerem myślicie podobnie w tak ważnych sprawach. Jeśli wasze poglądy się różnią, teraz macie czas by wypracować pewien consensus i później uniknąć poważnych konfliktów. Rodzicielstwo to stan, którego się ciągle uczymy i zawsze powinno opierać się na dojrzałości. Pierwszym dojrzałym krokiem w byciu mamą i tatą jest rozmowa. Rozmowa poważna i partnerska. Przedstawiamy pięć najważniejszych do omówienia kwestii , zanim na świecie pojawi się dziecko.

 

1. Finanse. Jak sobie poradzimy?

Pieniądze to temat, który często pojawia się w odniesieniu do posiadania dziecka. Wiele osób uzależnia powiększenie swojej rodziny od czynników finansowych. Wiedząc, że pojawienie się na świecie dziecka nierozerwalnie łączy się z wydatkami, już w trakcie oczekiwania na malucha myślimy o tym, czy na wszystko nam starczy. Media podają ogromne kwoty, które pochłania wychowanie dziecka, choć wyliczenia te często nie uwzględniają wielu innych czynników np. pomocy państwa (dofinansowania edukacji czy opieki zdrowotnej), pomocy rodziny czy znajomych albo kupowania tańszych zamienników. Taka kalkulacja nie powinna przesłaniać twojej radości z ciąży, ale raczej zmusić cię do dyskutowania na ten temat ze swoim partnerem. Zawczasu warto zrobić sobie listę niezbędnych rzeczy i ustalić skąd wziąć na nie pieniądze. Dziewięć miesięcy to wystarczająco długi czas na zrobienie stosownych oszczędności i zaplanowanie przyszłych wydatków. Dyskutując na temat finansów, nie zgadzając się ze sobą na początku, z czasem możecie znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie. Nie bójcie się poruszać tej kwestii odpowiednio wcześniej. Ustalcie priorytety, miejcie plan awaryjny np. że gdy dziecko się urodzi, a partner straci pracę, zamienicie się rolami. Dzięki wcześniejszym ustaleniom unikniecie niepotrzebnych nerwów i kłótni po narodzinach dziecka i będziecie wiedzieli, jak sobie poradzić w trudniejszej sytuacji.

 

2. Opieka. Kto zaopiekuje się dzieckiem?

To problem spędzający sen z powiek niemal każdej ciężarnej. Często wiąże się z finansami, bo np. powrót do pracy wymusza znalezienie opieki do dziecka. Zastanów się nad tym odpowiednio wcześniej. Już teraz warto wiedzieć, kto pomoże wam w pierwszych dniach opieki nad maluchem. Czy poradzicie sobie sami, czy jednak będziecie chcieli pomocy np. mamy lub teściowej? Ustalcie z partnerem, jaki czas spędzicie z dzieckiem po porodzie i kiedy będziecie potrzebowali opieki. Wspólnie pomyślcie, jakie rozwiązanie jest dla nas najlepsze. Jeżeli chcesz być z dzieckiem jak najdłużej, ustal, które z was czasowo zrezygnuje z pracy, by poświecić się wychowaniu malucha. Jeśli myślisz o opiekunce, zastanów się czy w rodzinie lub w najbliższym otoczeniu macie taką zaufaną osobę i zawczasu przeprowadź z nią rozmowę na ten temat. Jeżeli zdecydujecie się na żłobek lub klubik malucha, poczyńcie odpowiednie kroki, by zapewnić dziecku miejsce w takiej placówce (niektóre klubiki przyjmują zapisy od rodziców jeszcze nienarodzonych dzieci). Odpowiednio wczesne ustalenie kwestii opieki nad dzieckiem sprawi, że będziecie spokojniejsi o jego najbliższą przyszłość.

 

3. Planowanie pierwszych tygodni po porodzie

Z doświadczenia wiem, że plan na pierwsze tygodnie jest bardzo ważny. Już teraz powinnaś wiedzieć, jak ułożą się wasze pierwsze dni po powrocie ze szpitala. Czy będziesz chciała pomocy doświadczonej mamy, np. swojej lub partnera. Czy dziecko będzie spało z wami w jednym pokoju, czy może w oddzielnym. Czy będziecie razem wstawać do dziecka, czy na zmianę? Czy będziecie razem kąpać, czy wolisz to robić sama? Kiedy pozwolicie na pierwszą wizytę gości? Kiedy sami zechcecie odwiedzić kogoś z dzieckiem? Jak podzielicie obowiązki domowe? Kiedy po raz pierwszy wyjedziecie gdzieś razem na wypoczynek itd. To wbrew pozorom bardzo ważne i często sporne kwestie, dlatego rozważenie ich odpowiednio wcześniej może uchronić was przed niepotrzebnymi konfliktami. Noworodek przyzwyczajając się do nowych okoliczności życia, musi mieć zapewniony spokój. Niepotrzebny stres czy kłótnia mogą osłabić jego poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym.

 

4. Wychowanie. Jakimi rodzicami być chcemy?

Pełna zgoda w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Konsekwencja w wychowaniu dziecka obydwojga rodziców sprawi, ze oboje będą mieć u niego jednakowy autorytet. Dobrze jest gdy wartości, które wyznajecie, zasady, którymi się kierujecie są dla was tak samo ważne. Jeśli pojawiają się jakieś poglądowe różnice w kwestii wychowania dziecka należy je przedyskutować już teraz. Porozmawiajcie o swoim dzieciństwie, o rodzicach i zasadach, jakie panowały w waszych rodzinnych domach. Powiedzcie sobie, co was denerwowało, czego nie lubiliście, a co miło wspominacie. Wykorzystajcie tę wiedzę w swoim rodzicielstwie. Dajcie dziecku to, czego sami oczekiwaliście od swoich rodziców. Jeśli wasze dzieciństwo nie było udane, naprawcie błędy wychowawcze swoich opiekunów. Jeśli macie miłe wspomnienia, czerpcie wiedzę z ich doświadczenia. Wspólnie odpowiedzcie sobie na pytania:

- Jakim rodzicem chcę być?
- Czy chcę dyscyplinować swoje dziecko, w jaki sposób?
- Co wiem o wychowaniu dziecka, czego nie wiem?
- Jakie nawyki chcę rozwinąć w swoim dziecku?
- Co jest najważniejsze dla mojego dziecka?
- Jakie wartości mają przyświecać w życiu mojego dziecka?
 

Jeśli odpowiedzi na pytania są dla was zbyt trudne, możecie sięgnąć po fachową literaturę albo bezpośrednią pomoc psychologa dziecięcego. Najważniejsza jest wiedza, jak dostosować swoje podejście do dziecka do etapu życia, w jakim się znajduje.

 

5. Religia, kultura. Jak pokierujemy naszym dzieckiem.

Dziecko rodzi się jako czysta tablica. To my rodzice na początku zapisujemy na tej tablicy najważniejsze dla nas wartości i to od nas zależy, co będzie punktem wyjścia dla dorastającego syna czy córki. Już w trakcie ciąży poruszcie temat religii i kultury, w jakiej chcecie wychować wasze dziecko. Jeśli ważne są dla was tradycje, podzielcie się tym ze sobą i ustalcie, co zrobić by przekazać je waszemu potomkowi.

Możecie wybrać drogę, którą sami podążacie i przekazać mu te wartości na samym początku. Możecie również dać dziecku wolną wolę i pozwolić mu dokonać samodzielnego wyboru, gdy będzie tego świadome. Jeśli obydwoje macie różne poglądy na wiarę lub zostaliście wychowani w różnych kulturach, może warto dziecko zaznajomić z tymi różnicami i dać mu poznać obydwa punkty widzenia świata? Decyzja zależy od was, ale jaka by nie była wymaga poruszenia tej kwestii odpowiednio wcześniej.

 

 

 

 

Anna Kuliberda

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!