oceń Ocena:
****

|

|

rozmiar czcionki

2011-07-18

Naturalne sposoby na ząbkowanie

Nawet gdy jeszcze nie widzimy ząbków naszych pociech, mogą one już przysparzać maluchom wielu dolegliwości, zwanych potocznie ząbkowaniem.

Galeria

Ząbkowanie to dla wielu maluchów i ich rodziców trudny czas, związany niejednokrotnie z bólem i rozdrażnieniem.

W sprzedaży dostępne są preparaty znieczulające, które ułatwiają maluchom przejście tego okresu. Jednak zanim po nie sięgniemy warto wypróbować naturalnych metod uśmierzania bólu.

Chłód pomaga
Ząbkującemu maluchowi warto podać do zagryzania twardą, zimną (schłodzoną w lodówce) i przede wszystkim dużą marchewkę. Przekrój marchewki powinien być na tyle duży, żeby dziecko nie odgryzło ani kawałka, ponieważ mogłoby to spowodować zachłyśnięcie się. Zagryzanie twardej i zimnej marchewki chłodzi swędzące miejsce.

Napar z szałwii
Szałwia to nieodzowny element ziołowej apteczki, idealnie sprawdzający się w dolegliwościach dziąseł i jamy ustnej. Szałwia łagodzi stany zapalne oraz pomaga przy zwalczaniu pleśniawek. Zaparzcie mocną esencję z szałwii ekologicznej i smarujcie, zimnym wywarem ( najlepiej porządnie schłodzonym w lodówce) przy pomocy patyczka higienicznego podrażnione miejsca w buzi dziecka.

Olejek goździkowy
Przy bardziej dokuczliwych dolegliwościach można także zastosować olejek goździkowy. Ma on działanie przeciwbólowe i odkażające. W jego skład wchodzą sekwiterpeny, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. 2 krople olejku należy wycisnąć na wacik i masować nim podrażnione, bolące dziąsła. Zastosowanie olejku goździkowego może powodować drętwienie języka. Wadą tej metody jest intensywny zapach i smak olejku, nie zbyt lubiany przez dzieci.

Warto pamiętać także, aby wasze ząbkujące maluchy często przytulać. Bliskość mamy zawsze działa rozluźniająco. W okresie ząbkowania świetnie sprawdza się noszenie dziecka w chuście.


Agnieszka Zatorska – Jakubowska

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!