oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-10-01

Nauczyciel dla Maluszka

Zawód nauczyciela nie należy już do profesji przeznaczonej dla nielicznych. Lata temu osoby chcące uczyć języków obcych nie miały zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o dostępne uczelnie i specjalizacje. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Istnieje wiele uniwersytetów i akademii, które oferują kształcenie filologiczne lub lingwistyczne. Dostępne są również specjalne kursy i szkolenia przygotowujące do zawodu. Wiele młodych osób decyduje się na wyjazd za granicę, a następnie decyduje się na wykorzystanie znajomości języka obcego jako dodatkowego źródła zarobku.

Galeria

Nie ulega wątpliwości fakt, że rodzicom zależy na tym, aby nauczyciel ich dzieci był odpowiednio wykwalifikowany. Dlatego też zwyczaj sprawdzania życiorysu, referencji, a także organizacja lekcji pokazowych nie stanowi elementu zaskoczenia dla większości nauczycieli. Jak więc poznać czy potencjalny nauczyciel, czy korepetytor naszych dzieci jest odpowiednio przygotowany do tej roli?

 

1. Wykształcenie.

Czy ukończenie uniwersytetu o wieloletnich tradycjach świadczy o tym, że osoba jest odpowiednio przygotowana do zawodu nauczyciela?

Niestety nie. Przy wyborze nie powinniśmy się kierować wyłącznie stopniem naukowym i nazwą instytucji kształcącej. Wykształcenie ma z pewnością duże znaczenie, aczkolwiek nie jest wyznacznikiem umiejętności praktycznych nauczyciela, szczególnie w przypadku kiedy uczniami są dzieci.

 

2. Uprawnienia pedagogiczne.

Chcąc powierzyć wykształcenie dzieci odpowiedniej osobie, wielu rodziców wychodzi z założenia, że dodatkowe uprawnienia pedagogiczne świadczą o umiejętności nauczania dzieci i odpowiedniego podejścia do nich.

Jest w tym wiele racji. Osoba decydująca się na dodatkowy kurs lub studia w tym zakresie jest zdeterminowana, aby poświęcić się nauczaniu dzieci. Co więcej, w trakcie studiów musi przejść obowiązkowe praktyki, w trakcie których nabierze odpowiedniego doświadczenia. Warto jednak zauważyć, że brak takich uprawnień nie powinien dyskwalifikować konkretnej osoby. Czasami doświadczenie w nauczaniu zdobyte nawet w trakcie udzielania korepetycji dzieciom jest wystarczające.

 

3. Native-speaker.

Czy lekcja z native-speakerem jest gwarancją odpowiedniego poziomu nauczania?

Zdecydowanie nie. Kwestia znajomości języka w tym wypadku nie podlega wątpliwości, ale nie oznacza to, że taka osoba potrafi umiejętnie przekazać wiedzę.Jak zatem wybrać właściwego nauczyciela? Moja rada dla rodziców jest taka, aby początkowo porozmawiać z nauczycielem tak jakbyśmy szukali niani dla naszego dziecka. W tym wypadku warto polegać na naszej intuicji. Kandydat na nauczyciela dla dziecka musi być osobą, która przede wszystkim lgnie do dzieci i czerpie satysfakcję z pracy z nimi. Następnie porozmawiajmy o wykształceniu. Warto, aby osoba posiadała ukończone studia w tym kierunku. W większości przypadków licencjat wystarczy, aby opanować odpowiedni poziom języka obcego. Innymi słowy, możemy założyć, że 3 lata są wystarczające. W przypadku native-speakera musimy bazować na jego doświadczeniu. To co może nam wiele powiedzieć o konkretnym nauczycielu jest prośba o opowiedzenie nam w jaki sposób są prowadzone zajęcia. Jeśli nauczyciel będzie w stanie opowiedzieć nam o swoich ciekawych pomysłach, grach i zabawach, mamy pewność, że posiada doświadczenie i potrafi prowadzić zajęcia. Zapytajmy także czy istnieje możliwość, aby wziąć w nich udział razem z dzieckiem. To da nam najlepszy obraz osoby prowadzącej.

 

Jako nauczyciel zwracam się z jeszcze jedną prośbą: Drodzy rodzice, postarajcie się wprowadzić przyjazną atmosferę w trakcie pierwszej lekcji. Zestresowany nauczyciel nie będzie w stanie poprowadzić ciekawych i zabawnych zajęć.

 

 

 

Agata Szubstarska
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!