oceń Ocena:
****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-15

Nie susiam do nocniczka i płaczę gdy nie ma mamy w pobliżu

Mity o trzynastomiesięcznych maluszkach.

Galeria

Opowiadania o trzynastomiesięcznych dzieciach siusiających do nocnika albo o tym, że same rezygnują z piersi są tylko powszechnymi mitami.

 

Korzystanie z nocniczka a także relacje z innymi dziećmi
Trzynastomiesięczne dziecko nie zacznie korzystać z nocnika. Nawet jeśli raz czy dwa przez przypadek zrobi z nocnika właściwy użytek, to zbyt wczesne rozpoczęcie treningu czystości daje odwrotny skutek i niepotrzebnie stresuje dziecko. Układ nerwowy dziecka nie jest wystarczająco dojrzały, by maluch mógł zdać sobie sprawę, że chce mu się siusiu, świadomie powstrzymać się i nasiusiać do nocnika. Większość dzieci wyrasta z pieluch dopiero bliżej drugich, a nawet trzecich urodzin. Mało prawdopodobne, że w tym wieku ssanie piersi jest raczej szukaniem ciepła i bliskości mamy niż zaspokajaniem głodu, a rozstanie z czymś, co daje błogie poczucie bezpieczeństwa, nie jest łatwe. Roczne dziecko nie potrafi też bawić się z rówieśnikami. Maluchy w tym wieku traktują inne dzieci bardziej jak przedmioty, obiekty eksperymentów niż osoby. Dopiero trzylatki stają się bardziej towarzyskie i są gotowe do pożyczenia łopatki koledze. Wcześniejsze nakłanianie dziecka do oddawania swoich rzeczy skłoni malucha do rozpaczliwej obrony przed chętnymi do wspólnej zabawy.

 

Chwilowe rozstania z mamą
Maluchowi trudno jest zrozumieć, że mama wróci za kilka godzin. Dla dziecka, mama, która znika, znika na zawsze. Na dodatek lęk przed rozstaniem z rodzicami nasila się szczególnie między 12. a 14. miesiącem życia. Maluch nie rozumie, dlaczego wychodzisz z domu, a oczekiwanie, że bez problemu zniesie rozłąkę, jest irracjonalne. Jest niespokojny, chce cię zatrzymać, więc protestuje i płacze - to normalne. Podobnie trudno dziecku zrozumieć , że mama jest zajęta. Bada świat i potrzebuje przewodnika. Nie jest w stanie zająć się jakąś czynnością dłużej niż przez kilka minut. Raczej nie licz, że uda Ci się spokojnie ugotować obiad. Ktoś inny będzie musiał zająć się dzieckiem.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • betikul Moja córka jest bardzo przyzwyczajona do mojej obecności na co dzień.Nie wiem co będzie jak pójdę do pracy...

  11-12-2010 15:09:10

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm co do nocnika to moja starsza córa zaczeła juz jak miała roczek i niepowiem niezawsze jej sie udawało ale nierobia żadnych aantur z powodu rozstania z pieluchą , ae co do wyjścia przy mojej młodszej córce ma 10 miesięcy to jest to kompletnie niemożliwe a stosowałam wiele metod poprostu histeria

  15-03-2011 20:54:54

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 my niedługo musimy zacząć korzystać z nocniczka

  21-11-2011 19:00:08

  zgłoś naruszenie
 • tataLUKA mam nadzieję, że nie będę musiała iść do pracy. Nie chce mi się rozstawać z moim Maleństwem...

  30-01-2012 14:31:28

  zgłoś naruszenie
 • yvonta ciężko się dzielic

  01-04-2012 19:53:51

  zgłoś naruszenie
 • ufiak Mój syn ma niecały roczek i siusia do nocnika już od jakiegoś czasu!!! Być może nie powstrzymuje specjalnie długo tego siusiania, ale jest wysadzany kilka/kilkanaście razy dziennie i w 99% przypadków jest coś w nocniku, najczęściej siusiu i nie pamiętam też kiedy ostatnio zrobił kupę w pieluchę. Uzywamy na co dzień pieluch wielorazowych.

  03-07-2012 13:48:39

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!