oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Niejadek czy po prostu mała pojemność brzuszka?

Czy to, że moje dziecko mało je, świadczy o tym,że jest ono niejadkiem?

Galeria

Rodzice co drugiego dwulatka uważają, że ich dziecko jest niejadkiem. Zdaniem pediatrów, w większości wypadków nie mają racji. Po prostu przeceniają pojemność dziecięcego brzuszka. Mały człowiek ma mały żołądek i nie jest w stanie zjeść zbyt dużo na raz.

 

Porcje
Porcje dziecka powinny być co najmniej o połowę mniejsze niż dorosłych członków rodziny. Zanim więc zaczniecie się martwić, przyjrzyjcie się uważnie talerzowi swego dziecka. Maluchowi w zupełności wystarczy jedna mała kanapka, kubeczek jogurtu z płatkami czy chochelka zupy. Jeśli nakładacie mu więcej, nie dziwcie się, że jedzenie zostaje na stole.Zdarza się, że maluch je mało w czasie głównych posiłku bo pojada pomiędzy nimi. Raz banan, innym razem jogurt, wafelek albo chrupki. Spróbuj więc przez kilka dni zapisywać bardzo rzetelnie wszystko, co dziecko zjadło i wypiło. Można też wprowadzić w domu zasadę, że je się jedynie w czasie posiłków, które odbywają się mniej więcej o tej samej porze. Dzieciom zwykle wydatnie poprawia to apetyt, a u dorosłych doskonale wpływa na sylwetkę.

 

Za dużo soków
Wielu rodziców podaje dzieciom za dużo soków. Są one oczywiście zdrowe, bo zawierają mnóstwo witamin i związków mineralnych, ale też bardzo sycące. Jeśli dziecko wypija kilka buteleczek dziennie, to nic dziwnego, że nie ma apetytu. A dieta oparta na sokach także nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu.

 

Niepotrzebne karmienie
Jeśli wciąż karmicie dziecko, być może w tym właśnie tkwi źródło problemów. Maluchy na ogół chętniej jedzą, gdy pozwoli się im na samodzielność przy stole. Wtedy mogą naprawdę uczestniczyć w posiłku i skupić się na nim i sygnałach płynących ze swego ciała.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • lumine sama sie zamartwiala ze corka malo je a dopiero jak skonczyla 2 latka poznala radosc jedzenia

  27-12-2010 23:02:13

  zgłoś naruszenie
 • kinga Moja córeczka ma 3,5 roku i stale ten sam problem nie chce jeść zazdroszczę mamom których dzieci jedzą.

  15-01-2011 12:41:42

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm moja starsza była niejedkiem choć patrząc z perspektywy czasu to jadła dużo i nigdy niemiała anemii ale każdy mi wpierał że je mało

  16-03-2011 20:27:38

  zgłoś naruszenie
 • Janesa If you're lokoing to buy these articles make it way easier.

  30-08-2011 09:19:33

  zgłoś naruszenie
 • nojhhrxy KjSz8U <a href="http://madzhedckojn.com/">madzhedckojn</a>

  31-08-2011 18:39:17

  zgłoś naruszenie
 • avygqzvv ZqC5cp <a href="http://rmzttwziiddt.com/">rmzttwziiddt</a>

  03-09-2011 10:31:02

  zgłoś naruszenie
 • kudlik_kk jestem mamą chłopczyka, który w listopadzie skończy 4 latka. niestety mój maluch naprawdę bardzo mało je. jak na śniadanie zje około 10 łyżeczek płatków tam do wieczora nie je, a nieraz i nie je nic na kolację... w miedzy czasie bardzo rzadko coś przekąsi... nie ma nic takiego czym bym go mogła skusić czy przekupić... słodyczy nie lubi, mięsa nie pokazuj i bieda.... lekarze też to bagatelizują....

  12-09-2011 22:52:34

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!