oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-20

Nieprzyjaciele z piaskownicy - pasożyty atakują!

Coraz częściej spotykamy się z ładnymi i zadbanymi placami zabaw dla dzieci. Władze dbają aby było czysto i bezpiecznie, żeby dzieci mogły bawić się w piaskownicach a mamy wypoczywać na ławeczkach. Zadajemy sobie pytanie, czy na pewno jest bezpiecznie? Co z pasożytami?

Galeria

Osiedlowe piaskownice chętnie odwiedzają dzieci, ale również pieski i kotki, które zostawiają małe niespodzianki po sobie. Niestety, są oni nosicielami pasożytów, których jaja i larwy wraz z odchodami dostają się do piasku. Jeśli maluch zetknie się z nimi, może stać się kolejnym żywicielem pasożyta.

 

Owsiki
Powiedzenie „wierci się jak owsiki” musiało skądś się wziąć. Jest to objaw zarażenia się owsicą. Dochodzi do niej w wyniku połknięcia jaj, które mogą być w piasku lub kurzu a nawet unosić się w powietrzu. Z nich rozwijają się dorosłe pasożyty (takie małe białe niteczki). Owsiki pełzają zwłaszcza w nocy, dziecko odczuwa uporczywy swąd, wierci się i nie może spać. Maluch ma mniejszy apetyt, mdłości i luźne stolce. Leczenie polega na zażywaniu środków przeciwpasożytniczych.


Lamblia

Można się nimi zarazić pijąc brudną wodę lub bawiąc się w piaskownicy z dziećmi chorymi na lambiozę. Lambie to bardzo małe pierwotniaki, które zasiedlają przewód pokarmowy i uszkadzają komórki jelitowe. Często powodują utratę apetytu, niestrawność, bóle brzucha, biegunki lub tłuste stolce. Leczenie polega na kuracji antybiotykowej i przeciwpasożytniczej oraz dodatkowej dawce witaminy C.
 

Tasiemiec bąblowcowy
Jaja tasiemca znajdują się na sierści i w odchodach psów i kotów (na szczęście jest to coraz rzadziej spotykane). Dziecko może je połknąć, przy wkładaniu rączki do buzi. Z tasiemca wylęgają się larwy, które najczęściej wędrują do wątroby, gdzie tworzą wokół siebie torbiele. Rosną ok. 1 cm rocznie. We wczesnej fazie nie powodują żadnych dolegliwości. Z reguły wykrywane są przez przypadek. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu tasiemca i stosowaniu leków.

 

Psia lub kocia glista
Jedna glista potrafi dziennie wyprodukować kilkadziesiąt tysięcy jaj, które mogą przetrwać nawet lata. W przypadku gdy dostaną się do organizmu człowieka powodują toksykarozę. Larwa glisty wybiera dowolny narząd i osiedla się w nim, najczęściej są to wątroba, układ nerwowy lub oko. Leczenie odbywa się na specjalnym oddziale, gdzie podaje się odpowiednie leki.
 

Kilka naszych rad:

  • Wybieraj ogrodzone place zabaw, gdzie psy i koty nie wejdą bez nadzoru
  • Zwróć uwagę na piasek w piaskownicach i ich położenie. Najbezpieczniejsze są piaskownice położone na słońcu, gdyż jaja glisty giną w temperaturze 26’C
  • Pilnuj by maluch nie wkładał brudnych rączek do buzi
  • Obcinaj dziecku paznokcie na krótko, dzięki temu będzie Ci łatwiej usunąć piasek.
     
Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!