oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-11-03

Niewidzialny przyjaciel

Niewidzialny przyjaciel jest postacią, pojawiającą się w wyobraźni maluchów najczęściej w wieku przedszkolnym. Największe nasilenie zjawiska obserwuje się u trzy-czterolatków.

Galeria

U dziewczynek wymyślony przyjaciel występuje dwukrotnie częściej niż u chłopców. Mimo że dzieci kolegują się z kimś, kto nie istnieje w świecie realnym, rodzice nie muszą się niepokoić. Co więcej – psychologowie rozwojowi twierdzą, że taka wyimaginowana przyjaźń jest naturalnym etapem rozwoju.
Dorośli nigdy nie powinni podważać znaczenia niewidzialnego przyjaciela w oczach dziecka. Dla szkrabów jest on postacią rzeczywistą, autentycznie obecną i pomocną. Może być to człowiek, zwierzę, a nawet zupełnie fantazyjna sylwetka. Zdarza się, że wymyślonym przyjacielem jest cała grupa postaci, kilka osób lub innych stworków. Ich obecność jest odnotowywana w ważnych chwilach dla malca, gdy po prostu ich potrzebuje. Czasami są to „spotkania” niemal codzienne, u innych dzieci tylko sporadyczne.
Cel pomocy może być zróżnicowany, więc niewidzialny przyjaciel spełnia szereg ról.


Opiekun – pojawia się wtedy, gdy szkrab potrzebuje zatroszczenia się o niego. Zazwyczaj jest to funkcja wspierająca w sytuacjach wzbudzających lęk i niepewność, zwłaszcza w obliczu czegoś nowego, nieznanego doświadczenia (na przykład pierwszego dnia w przedszkolu). Przyjaciel-opiekun wspiera, dodaje otuchy i podtrzymuje w dobrym nastawieniu.


Obrońca – najprościej rzecz ujmując, wymyślony przyjaciel staje w obronie swego twórcy. Dzieje się tak szczególnie w starciach z kolegami, wobec ich zaczepek czy nieprzyjemności, a także w relacjach z innymi, nawet z rodziną. Wyimaginowana postać daje wtedy siłę, stając po stronie dziecka.


Pocieszyciel – łagodzi napięcia, silne emocje, z ciepłym słowem i otuchą dba o dobre samopoczucie malca. Przyjaciel pociesza zwłaszcza w momentach trudnych i przykrych, ukazując niedaleką perspektywę polepszenia sytuacji.


Wielbiciel – mówiąc lapidarnie, wymyślony przyjaciel wielbi dziecko. To uwielbienie przejawia się w gratulacjach, pochwałach, w autentycznej radości i docenianiu nawet małych sukcesów. Co więcej wszystko zawarte jest w słowach, które maluch chciałby usłyszeć! Nierzadko dorośli chcieliby posiadać taką umiejętność z kontaktach z ich dziećmi czy choćby z drugim człowiekiem. Można tylko sobie wyobrazić jak bardzo przyjaciel-wielbiciel potrafi podnieść samoocenę i satysfakcję malucha.


Kozioł ofiarny - jest rolą, w której niewidzialny przyjaciel jest najmniej szanowany przez szkraba. Wymyślona postać staje się „workiem treningowym”, na którym dziecko wyładowuje swoją złość, porażki i negatywne emocje.


Trzeba przyjąć, że jeśli maluch stworzył w wyobraźni przyjaciela, to jego obecność jest mu potrzebna. Dobrze, jeśli dorośli traktują tą przyjaźń poważnie i z szacunkiem. Można zapytać o coś tego przyjaciela, ale najlepiej jest zrobić to przez dziecko, na przykład „Synku, zapytaj … czy usiądzie z nami do stołu”. Maluch poczuje się wtedy niesamowicie rozumiany. Absolutnie zakazane powinno być wszelkie ośmieszanie czy wytykanie przy gościach! Niewidzialny przyjaciel zajmuje niezwykle delikatną sferę. Może się zdarzyć, że maluch nie będzie chciał być wypytywany o niewidzialnego przyjaciela. Wówczas należy to uszanować.
Szósty rok życia jest umownym wiekiem, gdy wymyślony przyjaciel przestaje funkcjonować w wyobraźni dziecka Nieraz jednak jego obecność wydłuża się. Zwykle nie jest to powodem do niepokoju. Czujność dorosłych powinno wzbudzić natomiast zbyt częste „wyłączanie się” malucha i zamykanie na długi czas w swoim świecie z niewidzialnym przyjacielem.
 

Anna Chmielewska - pedagog

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • yvonta Moja córa tez ma niewidzialnych przyjaciół bawią się z nią i wykonują jej polecenia może dlatego że na razie jest jedynaczka :)

    04-01-2012 15:30:57

    zgłoś naruszenie
  • edyta17072 my na razie nie jesteśmy na tym etapie ale wydaje mi się, że widocznie maluszek potrzebuje takiego przyjaciela i sam z niego zrezygnuje kiedy zechce

    06-03-2013 15:04:18

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!