oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-15

Od chodzenia po zmiany nastroju

Maluch jest bardzo ruchliwy, wykorzystuje też nową umiejętność - chodzenia do tyłu. Opanowanie tej nowej cennej umiejętności oznacza coraz lepszą równowagę, jaką posiada Twoja pociecha. Nauczy się też jeszcze czegoś. Biegania.

Galeria

Półtoraroczny maluch oprócz poznania trudnej sztuki chodzenia do tyłu, nauczy się w tym miesiącu jeszcze jednej: biegania. Na początku będzie robił to bardzo powoli i nieporadnie, na sztywnych, wyprostowanych nóżkach, ale z każdym tygodniem będzie widać postępy małego maratończyka.

 

Chodzę, biegam a nawet się wspinam
Nowa umiejętność sprawi, że na pewien czas możesz zapomnieć o spokojnych spacerach: Twoja pociecha zamiast chodzić będzie wszędzie biec, nawet kosztem stłuczonych kolan. Dziecko potrafi też skorzystać z umiejętności wchodzenia na niskie tapczany i schodzenia z nich. Umie też wchodzić na nachyloną pod ostrym kątem drabinkę – sztuka ta jest wielce przydatna podczas zabaw na zjeżdżalni.

 

Mowa
Jeszcze pół roku temu nie wymawiał ani słówka, dziś – mówi wyraźnie kilka, a nawet kilkadziesiąt (do 50) słów. Swoje żądanie wyraża gestem lub słowem: "daj", "to", "lala". Z chęcią bawi się w "Siała baba mak" lub w "Sroczka kaszkę ważyła". Nawet jeśli nie wypowiada wyraźnie wszystkich wyrazów rymowanki, z łatwością potrafi rytmicznie je wymruczeć lub zastąpić je słowami w swoim własnym języku. Dziecko znakomicie zna już melodię ojczystego języka i potrafi go odróżnić od innych języków. Rozumie wszystko, co do niego mówisz – wiele dzieci w tym wieku potrafi nawet wykonać dwustopniowe polecenie (typu: "Idź do pokoju i podnieś z podłogi lalkę"). jest też bacznym obserwatorem. Naśladuje zachowania dorosłych, dlatego nie zdziw się, jeśli zastaniesz je pochłonięte czytaniem Twojego kryminału lub pracowitym zmywaniem podłogi. Nieporadnie, ale z wielką chęcią zamiata, ściera kurze z niskich powierzchni, maluje się przed lustrem pożyczoną od mamy szminką. Uwielbia zakładać buty dorosłych i chodzić w nich, a szczególnie ceni szpilki. Dzięki obserwacji potrafi rozpoznać problem i znaleźć jego rozwiązanie – np. otworzyć drzwi klamką lub przekręcić znajdujący się w zamku klucz. Umiejętność mowy sprawia, że Twój maluszek doskonale potrafi rozpoznać obrazek i poprawnie nazwać to, co się na nim znajduje (znane sobie zwierzęta i przedmioty). Zabawa z malcem sprawia wiele przyjemności również dorosłym.

 

Bunt i niecierpliwość
Czasami zastawiasz się, kto zamienił Twoją pociechę w małego, głośno wrzeszczącego diabełka? Jego płacz i bunt są w tym wieku zupełnie naturalne.Półtoraroczne dziecko staje się bardzo egocentryczne i niecierpliwe. Pragnie stałej uwagi dorosłych i dzięki płaczom i krzykom umie ją na sobie skupić. Potrafi bardzo jasno wyrazić swoje życzenia i zamiary. Niecierpliwi się, gdy nie reagujesz na jego stanowcze żądania. Gwałtownie domaga się natychmiastowego spełnienia swoich zachcianek, a jeśli się tego nie doczeka – protestuje, wybuchając głośnym płaczem. Huśtawka nastrojów malca jest w tych miesiącach normalną oznaką prawidłowego rozwoju. Dziecko w tym wieku odczuwa cały wachlarz uczuć: od zachwytu, przez radość, zaciekawienie, czułość aż po gniew i złość. Maluch nie potrafi jeszcze do końca zrozumieć swoich emocji, dlatego często czuje frustrację, którą wyładowuje na najbliższym otoczeniu: gryźć, bić, szczypać. Może stać się agresywny wobec rodziców. Nie umie jednak długo się złościć. Maluch żyje jedynie teraźniejszością, dlatego już krótką chwilę po napadzie agresji może pragnąć jedynie przytulić się do Ciebie. Nie odmawiaj mu tego.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!