oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-08-06

Oddziaływanie na zmysły dziecka

Niektórym rodzicom wymyślanie zabaw dla dzieci przychodzi bardzo łatwo, nie muszą sięgać do literatury ani radzić się specjalistów. Innym rodzicom ten problem dostarcza wielu rozterek. Należy zwrócić też uwagę na dzieci, w końcu każde z nich jest inne. Te, które są szczególnie podatne na stymulację zewnętrzną, nie potrzebują zachęty do zabawy. Oto kilka wskazówek, które mogą ułatwić rodzicom prowadzenie kształcących zabaw.

Galeria

Oddziaływanie na zmysł smaku.
Przez początkowe etapy życia dziecka nie musisz się szczególnie starać. Codzienne karmienie piersią czy butelką dostarcza dziecku wielu bodźców smakowych. Dopiero jak podrośnie, zacznie smakować nowych rzeczy, czasami będzie to polegało na smakowaniu wszystkiego co się da włożyć do buzi. Nie staraj się temu zapobiegać. Zwracaj tylko uwagę na to, co dziecko wkłada do ust, żeby było czyste, nietoksyczne, miękkie i odpowiednio duże by nie dało się połknąć maluchowi.

 

Oddziaływanie na zmysł węchu.
Niemowlę chłonie zapachy z większości miejsc w których przebywa. Zna zapach mleka, perfum, którymi pachnie mama, zapach spalin i smażonego kurczaka. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i nadwrażliwości węchowej, staraj się urozmaicać zapachy maluchowi.

 

Oddziaływanie na zmysł wzroku.
Przez długi czas uważano, że niemowlaki nie widzą. Obecnie wiemy, że dzięki zmysłowi wzroku maluch się uczy rozpoznawać ludzi od przedmiotów, poznaje gesty i inne formy porozumiewania się. Powieś w zasięgu oczu dziecka jakiś przedmiot. Nie kieruj się własnymi zmysłami estetycznymi. Pamiętaj, że maluchy lubią kontrasty, wzory zdecydowane i jaskrawe. Na samym początku (pierwsze sześć tygodni) dzieci wolą czerń i biel, bądź inne kontrastowe kolory.

 

Oddziaływanie na zmysł słuchu.
Zmysł słuchu jest właśnie tym czynnikiem, dzięki któremu dzieci przyswajają sobie język, rytm, dowiadują się o emocjach, uczuciach i wielu innych rzeczach które je otaczają.
 

 

Opracowane na podstawie "Pierwszy rok życia dziecka"

Agata Pawlicka

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!