oceń Ocena:
***

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Odparzenia u dzieci

Dzieci do około drugiego roku życia korzystają z pieluszek, co sprzyja powstawaniu odparzeń. Najbardziej narażone są na nie niemowlęta, gdyż ich skóra jest bardzo delikatna.

Galeria

Odparzenia to bardzo częsty problem występujący u najmłodszych dzieci. Statystycznie każde niemowlę cierpi na nie kilka do kilkunastu razy w roku. Wszystko dlatego, że warstwa lipidowa, której zadaniem jest ochrona skóry przed podrażnieniami, jest u nich bardzo cienka. Z tego powodu nawet niewielkie zaczerwienienie skóry może prowadzić do dużych kłopotów.


Co wywołuje odparzenia?
Zdaniem lekarzy najczęstszą przyczyną powstawania odparzeń jest zbyt długi kontakt skóry dziecka z moczem lub kałem. Powodem takiej sytuacji jest najczęściej zbyt rzadka zmiana pieluszek (również jednorazowych). Głównym winowajcą tego typu problemów skórnych jest amoniak – substancja powstająca w procesie rozkładu kału i moczu przez bakterie. Ale odparzenia mogą mieć również przyczyny takie jak: niedokładne wypłukanie tetrowej pieluszki z proszku do prania, zmiana składu stolca wynikająca ze zmian w diecie malca, szczepionki czy podawanych leków. Odparzenia zdarzają się również na skutek zbyt rzadkiego mycia pupy, biegunek czy upałów, podczas których skóra pod pieluszką jest niemal ciągle wilgotna.


Jak je leczyć?
Kiedy zauważymy, że na skórze maluszka w okolicy cewki moczowej lub odbytu pojawia się niewielkie zaczerwienienie trzeba zacząć działać. Zwykle, aby pozbyć się odparzenia wystarczy dokładne umycie pupy, posmarowanie specjalnym kremem na odparzenia i regularne zmienianie pieluszki. Zostawienie samym sobie takich zmian na skórze może w niedługim czasie skutkować powiększeniem się zaczerwienionej powierzchni, a po kilku dniach lub godzinach (to zależy od indywidualnych predyspozycji skóry dziecka) – pieluszkowym zapaleniem skóry.


Jak im zapobiegać?
Nie każde odparzenie zmienia się w groźny rumień, ale należy pamiętać, że każde boli. Na szczęście można temu w prosty sposób zapobiegać. Najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Pieluszkę należy zmieniać przynajmniej co dwie godziny i obowiązkowo po każdej kupie. Przy każdej zmianie pieluszki należy przetrzeć pupę dziecka nawilżaną chusteczką lub wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. Następnie dokładnie osuszyć skórę i posmarować kremem przeciw odparzeniom. Z zasypkami lepiej uważać, gdyż nadmiar pudru zbryla się i dodatkowo podrażnia skórę. Codziennie też należy kąpać maluszka, a potem smarować go oliwką lub specjalnym balsamem, aby natłuścić skórę (zbyt sucha szybciej ulega podrażnieniom).

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • yvonta My już ze szpitala wróciliśmy z odparzeniem strasznie mi było szkoda tej kruszynki

    11-01-2012 16:15:05

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!